SME

Prišiel silák akého svet nevidel, Bratislava i tak koridu odmietla už v roku 1923

Medzivojnová Bratislava sa každoročne na prelome augusta a septembra niesla v znamení Medzinárodného dunajského veľtrhu, ktorý sprevádzali rozličné podujatia a atrakcie.

Býčie zápasy sú dodnes na Pyrenejskom polostrove kontroverznou témou, majú svojich odporcov i obdivovateľov.Býčie zápasy sú dodnes na Pyrenejskom polostrove kontroverznou témou, majú svojich odporcov i obdivovateľov. (Zdroj: TASR /AP)

Tretí ročník veľtrhu, ktorý sa konal roku 1923, mala otvoriť na stredoeurópske pomery jedinečná šou – býčie zápasy.

Táto novinka vyvolala veľký záujem verejnosti, novinárov, politikov i športových kruhov a nadšenci z celého Slovenska si v predstihu objednávali lístky na predstavenia. Bez povšimnutia ju však nenechali ani spolky na ochranu zvierat z celej republiky. Býčie zápasy sa mali v Československu konať prvýkrát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stavba drevenej arény na ihrisku športového klubu Slovan sa začala v polovici augusta 1923. Manéž mala mať kapacitu 20 000 divákov a dĺžku zápasiska, ohradeného dva metre vysokými mrežami, tridsať metrov v priemere. Policajné riaditeľstvo v Bratislave predbežne býčie zápasy povolilo, no vyhradilo si právo kontroly ochranných opatrení pred ich uskutočnením.

SkryťVypnúť reklamu

Toreador Mrňa

Podnikateľské kruhy, ktoré stáli za myšlienkou zorganizovať býčie zápasy, angažovali šesťčlennú špeciálnu skupinu zloženú z piatich banderilleros, teda pomocníkov dráždiacich býka v aréne pred príchodom hlavného protagonistu – toreadora.

Tento ansámbel pochádzajúci z Talianska údajne šesť mesiacov zbieral pracovné skúsenosti vo Francúzsku, v Tunisku, Alžírsku, Tripolise a Maroku. V aréne v Bratislave mali byť k dispozícii tri statné býky, ktoré mal toreador poraziť štýlom tzv. ursus, teda premôcť rozzúrené zviera tak, že ho chytí za rohy a silou svalov strhne na zem. O nakrúcanie tejto veľkolepej šou prejavila záujem istá francúzska filmová spoločnosť.

Zápasnícka skupina prišla do Bratislavy v polovici augusta 1923. Mimoriadne veľký záujem vzbudzoval toreador, ktorý bol zvláštnou zhodou okolností rodákom z Moravy. Mrňa, ako sa volal, mal povesť veľkého siláka, akého ešte Bratislava nevidela.

SkryťVypnúť reklamu

Po príchode na Slovensko dozeral na stavbu manéže, pričom pred prvými býčími zápasmi, ktoré sa mali konať 23. augusta, usporiadal niekoľko siláckych predstavení pre verejnosť.

Na prvom z nich sa zúčastnili zástupcovia popredných verejných a štátnych inštitúcií, policajného riaditeľstva, župných úradov, ministerstva s plnou mocou pre správu Slovenska, poslanci a senátori, zástupcovia zahraničných konzulátov, Československej tlačovej kancelárie, mnohých umeleckých, humanitných, osvetových korporácií, zástupcovia československej, maďarskej i nemeckej tlače.

Národný denník priniesol o Mrňovom predstavení túto správu: „Najprv jedným razom roztrhol 52 pevne zviazaných kariet, nato jediným prstom prerazil hrubú fľašu. Potom v zuboch ohol štvormetrovú železnú tyč, ktorú na každom konci zvieralo šesť silných mužov. Na pleciach úplne ohol dva decimetre širokú železnú koľajnicu, na ktorej koncoch bolo zavesených po šesť mužov. Diváci onemeli, keď si zápasník nechal priamo na hlavu, položenú na kovadlinu, navaliť dva obrovské kamene, ktoré dvaja muži veľkými kladivami roztrieštili. Na záver sa nechal prejsť automobilom bez akéhokoľvek mostíka.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej noviny dodali, Mrňove výkony vzbudili u prítomných ohromný obdiv a všeobecne sa uznávalo, že pre takého siláka, ktorý medzi ľuďmi nemá súpera, bude hračkou premôcť býka holými rukami.

Predstavenia mali zároveň za úlohu dokázať prípadným odporcom tohto druhu zábavy, že ak je aktérom býčích zápasov silák Mrňových kvalít, súboj s rozzúreným býkom je rovnocenný, a teda o týraní zvierat nemôže byť ani reči.

Zabráňte krvavému divadlu

Iný názor však zastávali priatelia a ochrancovia zvierat. Po prvých správach o plánovanom podujatí sa zdvihla veľká vlna kritiky a protestov proti usporiadaniu zápasov, ktoré zaplavili československú vládu v Prahe.

Spolok na zveľadenie chovu drobnej užitočnej zveri a na ochranu zvierat vo Volyni v liste adresovanom vláde označoval býčie zápasy za udalosť, ktorá by republiku diskreditovala pred cudzinou a prezentovala by ju ako nekultúrny štát.

Spolok požadoval, aby sa ešte v poslednej chvíli zabránilo tomuto krvavému divadlu, pri ktorom sa surovým a neľudským spôsobom zabíjajú zvieratá. Na záver protestu sa zdôrazňovalo, že Československá republika má veľké množstvo prírodných krás, preto spolok nepovažoval za potrebné lákať cudzincov do krajiny práve takýmto krvavým divadlom.

V proteste Spolku na ochranu zvierat proti konaniu zápasov, ktorý podpísalo 186 zamestnancov železničných dielní v meste Louny, zasa stálo, že republika by sa ich povolením zriekla svojho kultúrneho významu, vyškrtla by sa spomedzi osvietených štátov a ohrozila by mravný vývoj mládeže.

Úrady predstavenie nepovolili

V podobnom duchu sa niesli všetky listy protestujúcich organizácií. Rezolúciu Spolku na ochranu vtáctva, prijatú na verejnom zhromaždení, podporili aj ďalšie organizácie podobného charakteru – Spolok na ochranu zvierat v Prahe, Spolok na ochranu zvierat pre ČSR, ktorý na svoju schôdzu pozval aj ministerského predsedu, ďalej vzdelávacia a podporná jednota Osveta pre Bubeneč a okolie, Chelčického mierová spoločnosť, Československá ženská liga pre mier a slobodu či nemecký spolok na ochranu zvierat Tierschurzverein. Protesty v podobnom duchu prichádzali aj od súkromných osôb.

Možno aj tlak ochrancov zvierat a verejnej mienky spôsobil, že žiadne býčie zápasy sa počas Medzinárodného dunajského veľtrhu v Bratislave napokon nekonali. Nie je celkom jasné, prečo ich v konečnej fáze a po takých prípravách úrady nepovolili.

Moravský silák sa namiesto zápasov s býkom musel uspokojiť s inými dôkazmi svojej sily. Usporadúval aspoň malé predstavenia s osvedčenými kúskami ako trhanie kariet či ohýbanie železnej koľajnice. Návštevníci veľtrhu sa museli uspokojiť s inými atrakciami: zábavný kútik s toboganom, tunelová dráha, kvetinové korzo, konfetová zábava, kadernícka súťaž, ochutnávka syrov a údenín či ľudová slávnosť na výstavisku.

Počas dlhých rokov konania Medzinárodného dunajského veľtrhu, ktorý je dnes známy ako trhy v Inchebe, sa už o reprízu býčích zápasov zrejme nikto nepokúsil.

Autor: Jaroslava Roguľová, Historický ústav SAV

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové Planeo v Košiciach
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  6. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 847
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 480
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 562
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 284
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 056
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 986
  7. Čo bude toto leto in? 2 892
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 828
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 11 783
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 206
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 179
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 429
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 161
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 102
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 800
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 498
  1. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  2. Tupou Ceruzou: Žiačik
  3. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  4. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  5. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  6. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  7. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
SkryťZatvoriť reklamu