BRATISLAVA. Lokálna mena živec už má aj svoju elektronickú podobu, v Bratislave ňou možno oddnes platiť v štyroch zapojených prevádzkach. E-živec je elektronickou alternatívou k papierovému Bratislavskému živcu, ktorý funguje od apríla 2014. Agentúru SITA o tom informoval Jakub Tomiš z Centra environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA.
Živec je doplnková lokálna mena, ktorá platí súčasne s eurom a je na naň viazaná. Doteraz si mohli používatelia vymeniť živec v siedmich výmenných miestach. Po novom už nemusia nikam fyzicky chodiť, e-živce si môžu kúpiť priamo cez počítač. Platba e-živcom je nenáročná. Stačí, ak si užívatelia vytvoria svoj účet, stiahnu aplikáciu do svojho mobilu a nakúpia si e-živce.
"Potom v obchode jednoducho zaplatia priložením mobilu k mobilu obchodníka cez NFC, ak majú moderné telefóny. V prípade starších smartfónov si platbu môžu odovzdať prostredníctvom naskenovania QR kódu alebo zadania kódu z elektronickej účtenky. Dôležité je, že zákazník neodovzdáva obchodníkovi žiadne svoje údaje z karty, čím sa minimalizuje šanca ich zneužitia,“ vysvetľuje Igor Hornák, predseda predstavenstva spoločnosti Factory 4 Solution, ktorá vyvinula softvér k elektronickému živcu a zabezpečuje technickú realizáciu elektronickej meny.
Bratislavské živce platia v 40 prevádzkach v hlavnom meste. Za elektronické živce možno zatiaľ nakúpiť len v štyroch pilotných prevádzkach. E-živcami zatiaľ možno platiť v Ekoobchode Živica, v prevádzke Doprírody, ľudia si za ne môžu kúpiť kurz flamenga či španielčiny v GoDany.sk alebo sa naučiť pliesť v Opletačkách s háčikom a ihlicami.
„Slovensko sa tak stáva druhou krajinou v Európe, ktorá zaviedla formu elektronického lokálneho platidla. Obyvatelia anglického mesta Bristol ju veľmi radi používajú, je to jednoduché a rýchle. Som si istý, že Bratislavčania si ju tiež obľúbia a rozšírime ju neskôr do ďalších miest,“ hovorí riaditeľ neziskovej organizácie Živica Juraj Hipš.
Výmenou živcov, aj tých elektronických, sa podporuje Komunitný fond lokálnej meny. Fond zriadila Živica spolu so sieťou drogérií a Nadáciou Pontis. Za každý jeden vymenený živec pôjde do komunitného fondu 10 centov. Vyzbierané peniaze budú použité na revitalizáciu námestia pred Starou tržnicou v Bratislave.
Lokálna mena bola do obehu zavedená 13. apríla 2014. Živec je doplnková mena, ktorá platí súčasne s eurom a je na euro naviazaná. Používa sa nezávisle v dvoch mestách - v Bratislave je to Bratislavský živec a vo Zvolene Zvolenský živec. V prvom roku sa dostalo do obehu až 11-tisíc živcov. Ľudia, ktorí chcú platiť živcom, si ho môžu zameniť na výmenných miestach a použiť v zapojených prevádzkach, ktorých zoznam nájdu na stránke www.lokalnamena.sk.
Živcom sa platí v pomere 1:1 s eurom. Platnosť živcov je časovo obmedzená, vždy na obdobie jedného kalendárneho roka, čím sa podporuje ich obeh. Živce sú proti falšovaniu chránené štandardnými ochrannými prvkami. Z účtovného a daňového hľadiska sú živce v zmysle zákona o účtovníctve ceniny, napríklad ako gastro lístky či darčekové poukážky. Transakcie s nimi sú účtované v oficiálnej mene podľa platného zákona o účtovníctve, informuje Živica na internetovej stránke.