BRATISLAVA. Starostovia majú postupovať jednotne a vydávať v zmysle zákona o tepelnej energetike pozitívne záväzné stanoviská k žiadostiam ľudí o výstavbu vlastnej domovej kotolne a odpojenie sa od doterajšieho dodávateľa.
Na návrh poslanca Milana Vetráka to vo štvrtok večer schválili bratislavskí mestskí poslanci. Agentúru SITA o tom informoval mestský a petržalský poslanec Milan Vetrák.
Projekt výstavby vlastnej domovej kotolne však musí byť z hľadiska technickej stránky a dopadu na životné prostredie vhodnejší ako systém centralizovaného zásobovania teplom i nákladovo efektívnejší v prospech odpájajúcich sa ako doterajší systém dodávky tepla, pripomína v tlačovej správe poslanec Vetrák.
"Nebude už naďalej možné, aby boli takéto projekty novej výstavby niektorými starostami blokované len preto, že majú negatívny dopad na doterajšieho dodávateľa, čo je systém, ktorý si presadila teplárenská lobby a niektorí starostovia mestských častí ho uplatňovali aj v rozpore s koncepciou Bratislavy v oblasti tepelnej energetiky," uviedol poslanec Vetrák.
Materiál o riešení situácie v oblasti tepelnej energetiky predložil na rokovanie mestského zastupiteľstva poslanec Vetrák spolu s ďalšími poslancami zo štyroch rôznych mestských klubov. „Ide o reálnu požiadavku obyčajných ľudí, ktorých sa pod petíciu podpísalo takmer 12 000 z celého Slovenska, z toho približne 5 000 z Bratislavy, a ktorí môžu výstavbou technicky vhodnej a životnému prostrediu ohľaduplnej domovej kotolne ušetriť ročne na jednu bytovú jednotku až do 300 eur," uviedol Vetrák s tým, že schválenie tohto materiálu je prvým krokom na ceste k prelomeniu veta teplárenskej lobby. No ako dodal, to však nebude úplne možné bez schválenia novely zákona o tepelnej energetike v parlamente alebo prostredníctvom Ústavného súdu SR.
Vetrákov materiál podporuje aj europoslanec a predseda SaS Richard Sulík.
„Podnikol som niekoľko krokov na Európskej úrovni, pýtal som sa komisií, či je toto v súlade so smernicou. Dostal som odpoveď, že komisia má síce záujem o centrálne zdroje tepla a chladu, ale len vtedy, keď sú účinnejšie a efektívnejšie. Toto nie je ten prípad. Tu ide len o to, že veľa drobných odberateľov sa má skladať na zisky alebo na nehospodárne fungovanie alebo rozkrádanie vo veľkých teplárňach,“ podotkol Sulík vo štvrtok na tlačovej konferencii s tým, že oceňuje iniciatívu mestských poslancov a ak by takéto uznesenie prešlo, tak tento problém môžu okamžite napraviť.
Iniciatívu podporuje aj poslanec NR SR za OĽaNO Jozef Viskupič. „Aj toto je úroveň, ktorá vie byť príkladom pre iné samosprávy a môže byť účinná pre mestské časti v Bratislave, ale aj pre iné samosprávy. A to v miere záväzného stanoviska, ktoré v procese stavebného konania uľahčí situáciu ľuďom, ktorí sa chcú odpojiť a pri svojej vykurovacej politike ušetriť 300-900 eur na jednu domácnosť za rok,“ ukončil.