
FOTO - Archív
Vernisáž v Metodickom centre na Tomášikovej ulici otvorila v utorok výstavu najmenšej umeleckej školy – Mušky. Muška má v súčasnosti tridsať žiakov vo veku od päť do dvadsaťpäť rokov. Jej riaditeľkou je Mária Klimanová a škola je na Černyševského ulici v Petržalke. Práce „malých aj veľkých svätojánskych mušiek“ sú naozaj zaujímavé – či už papierová socha piety, reklamný plagát v secesnom muchovskom štýle, alebo obrazy impresionistických farieb a kombinácie textilných materiálov.
„Táto výstava je výsledkom štyridsaťročného úsilia zmeniť výtvarnú výchovu na školách z ručných prác, ktoré kopírujú skutočnosť na tvorbu,“ ohodnotil prácu Márie Klimanovej profesor Anton Macko, bývalý pracovník výskumného pedagogického ústavu, ktorý externe pôsobil aj na Vysokej škole výtvarných umení. „Výtvarné umenie je stvárnením svojského postoja umelca ku skutočnosti. A právo na originálne, individuálne a umelecké vyjadrenie má aj žiak v škole,“ dodal Anton Macko.
Len tvorivý učiteľ však môže deti podnietiť ku skutočnej tvorbe. Pritom práve moderné umenie často čerpalo inšpiráciu z detského výtvarného prejavu. Ľudovít Fulla napríklad učil výtvarnú výchovu na trnavskom gymnáziu. A čo sa týka farebnosti jeho obrazov, čerpajú práve z farebnosti a pestrosti detských malieb a kresieb.
JANA PARKROVÁ