
Prikrmovanie narúša labutiam cyklus migrácie. FOTO – TASR
Labute zimujúce na Chorvátskom ramene Dunaja ľudia radi prikrmujú pečivom a chlebom. Zoológ Štátnej ochrany prírody Jozef Chavko upozorňuje na niekoľko rizík súvisiacich s prikrmovaním. „Je veľmi zle, ak ich ľudia kŕmia chlebom. Chlieb a rožky obsahujú kvasnice, ktoré žalúdkom labutí nerobia dobre. Ich prirodzenou potravou sú vodné rastliny, sem-tam nejaká rybka. Ideálnou náhradnou stravou pre ne sú varené zemiaky, varená ryža, zbytky varenej zeleniny, prípadne i mäsa, ale len jemného kuracieho,“ hovorí.
Aj takéto prikrmovanie pripúšťa, len ak je dlhodobo veľmi mrazivé počasie. „Hygienici však namietajú i proti tomu, lebo znečisťovať vodu potravinami je rizikové. Ak im potravu vysypete v jej blízkosti, prichádzajú sa priživiť hlodavce, hrozí premnoženie potkanov.“
Možno ste si položili otázku, či by sa o labute nemali v zimnom období postarať odborníci. Labute sú totiž zákonom chránené vtáky. Odborníci však prikrmovanie považujú za nevhodný zásah do prírody.
„Zákon nám to neumožňuje a ani to nie je potrebné. Aj verejnosť sme viackrát upozorňovali, aby labute neprikrmovali, najmä v jeseni nie, pretože to narušuje mechanizmus migrácie. Labute potom neodletia na juh, zostávajú v meste a preletujú z jedného jazera na druhé. Dosť často pritom narážajú do okoloidúcich áut. Zranené labute nachádzame v rôznych častiach mesta, lebo zo zeme bez podpory vetra vzlietajú ťažko,“ hovorí Chavko.
Podľa štátneho zoológa úhyn od hladu labutiam v meste v žiadnom prípade nehrozí. Ak nebudú prikrmované, aj v zime preletia niekoľko kilometrov na miesto s otvorenou vodnou hladinou. Naproti tomu prikrmovanie zvyšuje ich koncentráciu v meste a riziko prenosu rôznych veterinárnych nákaz.
V Bratislave doteraz labute zahynuli len v dôsledku zranenia. Spôsobujú im ich nielen zrážky s autami. „Aj psy robia problémy, zvlášť bojové plemená. Majitelia ich púšťajú na labute,“ hovorí Chavko. V jednom prípade vraj pes zabil gunára z hniezdiaceho páru a samička mala potom problém sama sa postarať o mláďatá.
Podľa pripravovanej vyhlášky k novému zákonu o ochrane prírody bude zabitie labute trestným činom. Pokuta za zabitie jedného kusa sa zvýši zo súčasných 15– na približne 40-tisíc korún.