
Prví bratislavskí bandy hokejisti, družstvo I. ČSŠK Bratislava v roku 1924. Zľava: Štetina, Beneš, Reinhardt, Lederer, Marek, Páral, Máša – Balík, rozhodca Sedláček. FOTO – ARCHÍV
hokej hrávali kratšími zahnutými palicami a loptičkou z gumy alebo kože na ľadových plochách bez mantinelov s podstatne väčšími bránami. Často podľa nejednotných pravidiel.
Viedeň im naložila dvojciferne
Prvá, najstaršia správa o bandy hokeji na Slovensku pochádza z Bratislavy. Viaže sa na rok 1902, keď si skupinka bratislavských študentov „vybehla“ do blízkej Viedne, aby zohrala zápas s tamojším klubom Wiener AC. Našinci skončili neslávne. Nakladačka 0:11 bola zdanlivo krutá, no nemožno sa čudovať. Viedenčania už vtedy disponovali umelou ľadovou plochou a tréningové podmienky a tým i skúsenosti oboch súperov sa vôbec nedali porovnávať. Táto informácia o bandy hokeji v Bratislave v období pred prvou svetovou vojnou bola asi jediná.
Vo väčšej miere sa bandy hokej začal na Slovensku presadzovať až po prvej svetovej vojne. Hra sa uchytila najmä v Košiciach (v rokoch 1922 a 1923 tam existovala prvá mestská súťaž), v Banskej Bystrici a v Bratislave. Vtedy už v Európe dominoval kanadský hokej a bandy hokej prakticky vymizol z klzísk.
V hlavnom meste Slovenska sa bandy hokeju darilo od roku 1921 najmä v klube I. ČSŠK Bratislava zásluhou Antonína Mášu-Balíka, pôvodne atléta a hráča bandy hokeja v ČKS Vyšehrad. Patril medzi špičkových českých hráčov pred 1. svetovou vojnou. Po príchode do Bratislavy začal vtedy 32-ročný priekopník nielen hrávať, ale aj trénovať, organizovať, funkcionárčiť i rozhodovať.
Bratislavu držali nad vodou Moravania
Onedlho dostali Bratislavčania chuť na zápasovú konfrontáciu. V druhej polovici januára 1922 si pozvali súpera zvučného mena spoza rieky Moravy – SK Moravskú Sláviu Brno. Aj bratislavská športuchtivá verejnosť si robila chúťky, že si pozrie, čo to ten bandy hokej vlastne je. Žiaľ, prudký odmäk roztopil ľad a bolo po radosti. Mrznúť však začalo znova a na druhý pokus sa zápas hral. Súperom I. ČSŠK bolo tentoraz kombinované mužstvo Achillesu Třebíč, ktorému Bratislavčania dokázali streliť deväť gólov, čo nik nečakal. Autorom siedmich z nich bol Máša-Balík. Oporami víťazov boli aj Marek, Petřík, Sedlák, Blažek, Koch a Moch, väčšinou hráči, ktorí si svoje skúsenosti priniesli spoza rieky Moravy. V zostave ešte figuroval aj Rakúšan Lederer.
Klub I. ČSŠK Bratislava zohral vo svojich pionierskych začiatkoch viacero zápasov aj s domácimi celkami, ktoré v tom čase pomaly vznikali. Boli to ŠK Slávia a Zwirnfabrik SC. Pre najlepší bratislavský klub predstavovali však títo súperi iba sparing partnerov a jeho dvojciferné víťazstvá vo vzájomných dueloch nikoho neprekvapovali.
IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)