V roku 1885 dali postaviť Pálffyovci chrbtom k tomuto palácu druhý palác zo strany Hviezdoslavovho námestia – dnešné sídlo Vysokej školy výtvarných umení. Čím sa pôvodný palác rozrástol na dvojobjekt (dole). FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Na prízemí ďalšieho z radu Pálffyho palácov na Laurinskej 12 je dnes optika. Pálffyovci objekt vlastnili od 17. storočia. Od roku 1653 bol v tomto paláci zriadený rodinný archív rodu so všetkými vzácnymi písomnosťami, listinami a dekrétmi. V 19. storočí bol objekt prestavaný, ale vo dvore ešte stále zostal znak – erb Pálffyovcov.
„Mozartov dom na Ventúrskej ulici kúpil maršal Pálffy v roku 1747. Neskôr ho od Pálffyovcov síce kúpila rodina Wachtlerovcov, ale názov Pálffyho palác mu už zostal,“ dodáva Štassel.
Pálffyho palác je ešte na Panskej ulici číslo 19 a 21 (na vedľajšej snímke). V 19. storočí to bola snemová budova Bratislavskej župy. Snem sa v roku 1844 presťahoval a palác kúpil Pálffy. Zvláštnosťou tohto paláca je, že má dva portály. Jedným koče vchádzali dovnútra, a keď z nich ľudia vystúpili, vychádzali druhým.
Najstarší Pálffyho palác je na Zámockej ulici. Bol dostavaný v roku 1653 a v tom čase bol najväčším a najvýstavnejším palácom v Uhorsku. Pálffy bol vtedy dedičným županom Bratislavskej župy a kapitánom Bratislavského hradu, ktorý bol najdôležitejším hradom Uhorska. A bol aj palatínom, čo bola druhá najvyššia funkcia po kráľovi. V majetku Pálffyovcov ostal palác až do roku 1870, keď ho predali mestu.