BRATISLAVA. Vytvorenie kultúrno-spoločenského centra v seneckej synagóge, eko-centra v kaštieli v Čunove, komplexný rozvoj prírodného dedičstva v oblasti Malého Dunaja či rozvoj cykloturistiky a integrovanej dopravy.
Na týchto projektoch chce Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spolupracovať s maďarskou župou Győr-Moson-Sopron v rámci cezhraničnej spolupráce SK-HU 2014-2020. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BSK Iveta Tyšlerová, zhodli sa na tom predsedovia žúp Pavol Frešo a Zoltán Németh. Na cezhraničnú spoluprácu je vyčlenených 155 miliónov eur.
„Pripravené máme viaceré projekty, ktoré chceme robiť v spolupráci s Nitrianskym a Trnavským krajom a so župami Gyor-Moson-Sopron a Komárom-Esztergom. Cieľom týchto projektov je riešiť rozvoj územia komplexne, no najmä zlepšiť každodenný život obyvateľov,“ priblížil Pavol Frešo. Všetky predstavené projekty sú podľa Zoltána Németha podporovateľné ciele a vie si predstaviť spoluprácu napríklad aj formou výmenných pobytov študentov. Z hľadiska turizmu a voľno-časových aktivít označili obaja predstavitelia za dôležitý a významný projekt prepojenie, most pre peších a cyklistov, Dobrohošť a Dunakiliti.
Jedným z kľúčových projektov je podľa Pavla Freša vytvorenie kultúrno-spoločenského centra v synagóge v Senci, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a viac ako päťdesiat rokov neslúži svojmu účelu. Počíta sa s jej komplexnou rekonštrukciou, vznikne tu aj kultúrny stánok, kde sa budú prezentovať študenti umeleckých škôl, a tiež priestor pre expozíciu židovskej kultúry. Súčasne zrevitalizujú aj priľahlý oddychový park. Všetky stavebné objekty navrhli ako bezbariérové. Areál synagógy bude trvalo prístupný verejnosti a bude slúžiť na oddych a relax s možnosťou organizovania malých príležitostných kultúrnych podujatí v exteriéri.
„Zintenzívniť cezhraničné aktivity by mal aj projekt eko-centrum v Čunove, v rámci ktorého by sa zrekonštruovala ďalšia kultúrna pamiatka, kaštieľ v Čunove. Projekt poskytne širokú škálu možností pre environmentálne a lesnícke vzdelávanie, voľno-časové aktivity, rozvoj turizmu a osvetu v oblasti kultúrneho dedičstva,“ priblížil Frešo
. Areál prepojí aktivity podunajského regiónu a vytvorí vstupnú bránu do Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy. Cestovný ruch by mal podporiť aj projekt pre rozvoj oblasti Malého Dunaja. Zameraný je na rekreáciu na vode. V rámci projektu plánujú na území kraja vybudovať dve prístaviská pre nemotorové člny a vybudovať cykloturistické napojenie splavnej trasy s Bratislavou. Posledným projektom je vytvorenie tematickej turistickej cesty SACRA VELO s prepojením na významné sakrálne pamiatky od Ráby cez Dunaj až po Moravu.