
Stolný futbal má najmä v Amerike veľkú tradíciu. Turnaje sa tam hrajú každý týždeň a sezóna vrcholí super bowlom, v ktorom sa stretnú najlepší hráči zo všetkých štátov. FOTO – INTERNET
Stolný futbal (foosball) u nás nevnímame ako šport, ale ako spoločenskú zábavu spojenú s návštevou krčmy či reštaurácie, v ktorej sa nachádza stôl. Aj táto zábava sa však čoraz viac začína stávať športom. „V zahraničí určite. V Nemecku má už 40-ročnú tradíciu. Hrajú sa ligové súťaže, v nich účinkujú poloprofesionálni hráči, ktorí majú za sebou ekonomicky silné kluby. V Amerike sú turnaje každý týždeň a celá sezóna vrcholí super bowlom ako v americkom futbale a majú tam dokonca aj sieň slávy. U nás sa snažíme tento trend iba dobehnúť, lebo prvé kvalitnejšie stoly (ich cena je okolo 40-tisíc korún) sa k nám dostali až po roku 1989,“ povedal nám Ivan Villim, úradujúci majster Slovenska v súťaži dvojíc, ktorý má spoločne so svojím spoluhráčom Jurajom Kubisom svoj tréningový stan v herni v Mlynskej doline. Druhé, menšie tréningové centrum je v Horskom parku.
Rozvoj brzdí málo peňazí
Stolný futbal sa k nám dostal podobne ako biliard. Najprv to bola skutočne len zábava, potom sa mu začali hráči venovať dôkladnejšie, viac trénovali a časom objavili aj taktickú stránku tejto hry. Pred tromi rokmi odštartovala pravidelná celoslovenská súťaž – viackolový Slovenský pohár. „Paralelne sa rozbiehali aj mestské súťaže, ktoré majú čoraz väčšiu kvalitu. Tá je dosiaľ sústredená v Bratislave, no ostatné mestá už vyrovnávajú hendikep. Stolný futbal je v mnohých veľkých mestách veľmi populárny,“ dodal Villim.
S narastajúcou členskou základňou po celom Slovensku sa vytvorili aj dve foosballové asociácie. Problémom zatiaľ je úplné zjednotenie, lebo každá z nich je závislá od sponzorov. Tí dodávajú na trh dva rozdielne typy stolov. Na každom z nich sa hrá stolný futbal s malými odlišnosťami. „Hráči sa s nimi už dokázali vyrovnať, navzájom sa zúčastňujeme na oboch podujatiach, ale sme limitovaní peniazmi. Ich nedostatok nám zväzuje ruky pri vytvorení oficiálnych klubov a spustení naozaj celoslovenskej súťaže na viacerých výkonnostných úrovniach,“ hovorí Juraj Kubis. „Zatiaľ sa snažíme o čo najčastejšie medzinárodné kontakty, aby sme nazbierali skúsenosti. Chodíme hrávať do Česka a v minulom roku sme sa zúčastnili aj na majstrovstvách sveta v Rakúsku. Tam sme zo 105 dvojíc skončili v otvorenej kategórii na začiatku tretej desiatky, čo bol veľký úspech. Porazili sme aj také páry, ktoré sa nám pred časom javili ako z inej galaxie. Usilovným tréningom sme sa však na nich výkonnostne dotiahli,“ doplnil Kubis.
Najbližší turnaj bude v Elame
Stolný futbal sa hrá v kategórii jednotlivcov alebo dvojíc. Základom je dať viac gólov ako súper. Jeden duel tvoria dve stretnutia do šesť gólov, pri vyrovnanom stave musí byť v treťom stretnutí rozdiel dvoch gólov.
Vnútorný povrch stola, na ktorom sa pohybuje loptička, býva zo skla alebo plastu, najnovšie sa používa drevo (fínska breza). Loptička býva z plastu alebo korku a býva rôzne veľká. Figúrky sú umiestnené na tyči a sú z plastu. Jeden z dvojice hráčov je útočník, druhý obranca. Obaja obsluhujú dve tyče a obaja môžu streliť gól.
So stolným futbalom sa môžete bližšie zoznámiť na najbližšom turnaji Slovenského pohára v klube Elam v Mlynskej doline, ktorý sa uskutoční 18. januára. Zúčastní sa na ňom kompletná slovenská špička, ale bude otvorený aj pre dosiaľ neregistrovaných hráčov.
PROKOP SLOVÁČEK