BRATISLAVA. Projekt mestskej požičovne bicyklov v Bratislave ostáva zrejme len hudbou budúcnosti. Aj napriek tomu, že projekt mestskí poslanci schválili ešte v roku 2013 a vlani odobrili aj lokality, kde by mali byť stojany na bicykle umiestnené, dodnes nie je spustená ani len plánovaná prvá etapa projektu. Mestu totiž na projekt chýbajú peniaze.
"Zámer požičovne bicyklov je aj podľa primátora dobrý zámer, ktorý by mal patriť aj do Bratislavy," uviedla hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová na otázky agentúry SITA, či súčasné vedenie mesta s projektom ešte počíta. No to, kedy by mohla byť mestská požičovňa bicyklov spustená a či vôbec, hovorkyňa nespomína.
Ftáčnik to nestihol
Mestskú požičovňu bicyklov chcel zriadiť ešte bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Do konca volebného obdobia to už nestihol, vlani v lete totiž priznal, že sa stále nepodarilo zohnať sponzorov. Mesto pritom už malo vysúťaženého dodávateľa systému automatickej požičovne bicyklov a schválené boli aj lokality pre prvých 24 stojanov.
Rokovania s možnými partnermi projektu však stále neboli ukončené a čas na objednanie bicyklov a ich zavedenie do praxe bol taký dlhý, že to radnica do volieb už nestíhala. Hovorkyňa mesta Skokanová nespresnila, či nové vedenie Bratislavy už našlo sponzorov projektu alebo vie zabezpečiť financovanie mestskej požičovne bicyklov. No hovorí, že takéto projekty by chcelo mesto riešiť aj s využitím zahraničných, resp. súkromných zdrojov.
"Dôležité však budú rokovania na túto tému so zástupcami všetkých komunít, ktorých sa to týka," uviedla Skokanová. Mesto chce totiž v súvislosti s projektom osloviť aj zástupcov cyklistov - napríklad združenia Cyklokoalícia alebo Cyklokuchyňa. Podľa radnice je projekt požičiavania bicyklov naviazaný aj na rozvoj cyklotrás na území hlavného mesta. "Na to, aby projekt bikesharing mohol byť využívaný a dobre funkčný, musíme sa postarať aj o to, aby mali byť kde bicykle využívané," priblížila Skokanová.
Na cyklotrasy mesto v tomto roku vyčlenilo 300-tisíc eur. Peniaze by mali ísť na budovanie druhej etapy cyklotrasy medzi Vajnormi a Rendezom, či na budovanie časti cyklotrasy na Devínskej ceste alebo trasy v úseku Bajkalská - Dulovo námestie. Mesto tiež vyčlenilo peniaze na prípravu projektovej dokumentácie pre cyklotrasy Trnavské mýto - Roľnícka a trasu v rámci Eurovelo 6 v úseku Jarovce - hrádza.
Na dve etapy
Projekt požičovne bicyklov mesto rieši už dlhšie. Vlani bývalé vedenie radnice vybralo vo verejnej súťaži dodávateľa systému automatickej požičovne bicyklov. Ten by mal do Bratislavy dodať 40 staníc pre mestské bicykle za 610-tisíc eur. Bývalé vedenie plánovalo projekt spustiť v dvoch etapách. V prvej fáze malo v hlavnom meste pribudnúť 24 stojanov pre 120 bicyklov.
Jasné od vlaňajšieho apríla je aj to, kde mesto chcelo stojany osadiť. Mestskí poslanci schválili, že bicykle by sa mohli požičiavať na Rybnom námestí, v Osobnom prístave či pri nákupných centrách Eurovea a Aupark, ale napríklad aj na Trnavskom a Račianskom mýte či na petržalskej strane Mosta SNP. Stojany by mohli v budúcnosti stáť aj na Šafárikovom, Hviezdoslavovom a Kamennom námestí, na Dunajskej, Primaciálnom a Župnom námestí či na križovatke Poštovej a Obchodnej. Poslanci vtedy odobrili aj lokality ako Autobusová stanica Mlynské Nivy, Malý trh, Námestie Slobody, SAV, Hlavná stanica Bratislava, Kollárovo a Jakubovo námestie. Bicykle chcelo mesto pristaviť aj pri Medickej záhrade na Poľnej ulici či na Floriánskom námestí. Podľa plánov by stanice mali byť od seba vzdialené približne 300 až 350 metrov, aby boli dobre dostupné pešo. Umiestňované by mali byť prioritne v prestupných uzloch verejnej dopravy, pri obchodných a biznis centrách a atraktívnych turistických lokalitách.
Zriadenie požičovne mestských bicyklov schválili bratislavskí mestskí poslanci v septembri 2013. Myšlienkou sa však mesto zaoberalo už skôr. Pôvodne plánovali nájsť takú spoločnosť, ktorá by bola dodávateľom systému i prevádzkovateľom požičovne mestských bicyklov a projekt by aj financovala. Mesto by len poskytlo priestory, ale do toho nikto ísť nechcel. Mesto preto pri zriaďovaní požičovne bicyklov zmenilo filozofiu, rozhodli sa nájsť dodávateľa systému a požičovňu potom prevádzkovať samo.