SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

V Ružinovskom športovom klube hľadajú nového riaditeľa

Doteraz klub viedli riaditelia poverení starostom Dušanom Pekárom.

Starosta Ružinova Dušan Pekár doteraz riaditeľov vyberal sám.Starosta Ružinova Dušan Pekár doteraz riaditeľov vyberal sám.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. V bratislavskom Ružinovskom športovom klube (RŠK) už hľadajú nového riaditeľa. Rozpočtovú organizáciu mestskej časti Ružinov totiž roky viedli len starostom poverení riaditelia. To však nie je podľa miestneho kontrolóra v súlade so zákonom o obecnom zriadení a ich menovanie je právne neúčinné. Nedávna finančná kontrola v športovom klube poukázala aj na vážne problémy vo vedení účtovníctva, v športovom klube totiž chýbajú státisíce eur. Mestská časť má podozrenie zo sprenevery, starosta Dušan Pekár už podal v tejto veci dve trestné oznámenia.

Článok pokračuje pod video reklamou

Poriadok v Ružinovskom športovom klube by mal urobiť nový riaditeľ, tentoraz ho chce mestská časť vybrať vo výberovom konaní. To je už vyhlásené a podmienky sú zverejnené na internetovej stránke mestskej časti www.ruzinov.sk. Do vedenie miestneho športového klubu v Ružinove hľadajú vysokoškolsky vzdelaného človeka s minimálne trojročnou praxou v riadiacich pozíciách.

Vyznať by sa mal v právnych predpisoch upravujúcich hospodárenie s majetkom mestskej časti a s majetkom zvereným do správy mestskej časti. Chýbať by mu nemal všeobecný ekonomický prehľad, manažérske schopnosti, strategické myslenie či schopnosť riešiť problémy. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 29. mája 2015.

Ružinovský športový klub doteraz viedli poverení riaditelia, ktorých do tejto funkcie menoval starosta Pekár. Ich pôsobenie malo byť iba dočasné, kým mestská časť nevyberie nového riaditeľa vo výberovom konaní.

Riaditelia mimo zákon

Miestny kontrolór Günther Furin však v apríli upozornil, že takéto poverovanie riaditeľov nie je v súlade so zákonom. „Štatutárom rozpočtovej organizácie sa môže niekto stať len vtedy, ako ho navrhne starosta a zvolí zastupiteľstvo,“ vysvetlil na aprílovom zasadnutí ružinovského zastupiteľstva kontrolór Furin s tým, že starosta nemôže nikoho poveriť, lebo nie je zamestnávateľom. Bývalý ružinovský vicestarosta a dnes mestský poslanec Ján Buocik navyše upozornil, že v minulosti už vo výberovom konaní vybrali úspešného uchádzača na riaditeľa športového klubu.

Výsledok výberového konania bol predložený starostovi Pekárovi, no ten už miestnym poslancom návrh na vymenovanie nového šéfa RŠK nepredložil, tvrdil v apríli Buocik. Počínanie starostu Pekára pri menovaní vedenia RŠK sa však nepozdávalo ani ružinovským poslancom, rozhodli sa preto Pekára potrestať znížením platu na minimum.

Kontrola v klube

Finančná kontrola, ktorá sa v športovom klube uskutočnila od 5. februára do 31. marca 2015 a bola zameraná na hospodárenie s finančnými prostriedkami a nakladanie s majetkom v správe RŠK za roky 2012 až 2014, odhalila aj vážne pochybenia vo vedení účtovníctva. „Kontrolou zistené nedostatky konštatované v správe sú závažného charakteru a je podozrenie, že došlo k porušeniu povinnosti štatutárneho zástupcu pri správe cudzieho majetku,“ konštatoval vo svojej správe ružinovský kontrolór. V pokladnici športového klubu ku koncu roka 2014 totiž chýbalo viac ako 341-tisíc eur. Tie podľa zistení kontrolóra vybrala bývalá poverená riaditeľka klubu, no do pokladnice do ukončenia kontroly neboli vrátené a ich výber nebol podložený účtovnými dokladmi.

Kontrola zistila aj nezaplatené odvody za vyše 227-tisíc eur. Vedenie mestskej časti v tejto veci podalo dve trestné oznámenia na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo sprenevery, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, neodvedenia dane a poistného a nezaplatenia dane a poistného.

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy