
Po vychádzke treba psíkovi labky dobre ošetriť. FOTO SME - PAVOL MAJER
„Ostré kamienky môžu psom na labkách spôsobiť drobné poranenia a posypová soľ im dráždi pokožku. Psy si potom labky veľmi aktívne lížu, čo nie je dobré. Jazykom si medzi prsty zanášajú vlhkosť, takže sa tam môžu premnožiť kvasinky a baktérie. Soľ alebo inú príčinu dráždenia treba odstrániť.“
Ako treba postupovať?
„Po každej vychádzke, či už po ceste solenej, alebo posypanej pieskom, treba psovi labky dobre vypláchnuť alebo vysprchovať vlažnou vodou, osušiť a vankúšiky natrieť krémom.“
Čo robiť, aby si pes nezačal lízať natreté labky?
„Do vankúšikov treba votrieť len tenkú vrstvu masti. Prebytočnú masť zotrieme napríklad papierovou vreckovkou a 5 – 10 minút, kým sa masť dobre vstrebe a labky vyschnú, psa zabavíme – trebárs škrabkaním po brušku. Ak mu ich natierame aj pred vychádzkou, tak až tesne pred odchodom.“
Môžu sa labky natierať aj bežnými kozmetickými prípravkami, napríklad telovým mliekom?
„Ak je parfumované a môže mu spôsobiť alergiu, tak nie. Existuje špeciálna veterinárna bylinková masť pre psíkov, tuba stojí do 100 korún a dá sa kúpiť vo veterinárnej ambulancii. V lekárni dostať bez predpisu Infadolan, ale postačí aj klasická modrá, prípadne nechtíková Indulona. Určite netreba používať Framykoin či inú antibiotickú masť, ak nie je indikovaná, aby sa na ňu psovi zbytočne nevytvorila rezistencia.“
Kedy by mal majiteľ psa určite vyhľadať veterinárnu pomoc?
„Ak je vankúšik popukaný tak, že pes začne krívať. Zápal by totiž mohol prejsť na kosti, kĺby, prípadne vyššie.“
Nie je spoľahlivejšie psa jednoducho obuť?
„Veterinári túto ochranu nepreferujú, lebo psy papučky nie veľmi znášajú. Treba ich nasadiť, len ak majú zapálenú ranu.“
Je správne obliekať psov na prechádzku?
„Krátkosrsté plemeno a staršie psy chované v prekúrených bytoch je určite vhodnejšie obliecť do kabátika. Najmä na dlhšiu prechádzku, ak pes na ňu nie je zvyknutý.“
Vyžaduje starostlivosť o psa v zime nejakú zmenu?
„Psy bývajú tiež reumatici, najmä staršie trpia v jesennom a zimnom období na problémy chrbtice. Nemali by preto veľmi skákať a chodiť po schodoch, aspoň nie smerom dole. A potrebujú zvýšený prísun vitamínov A, D a E.“
Treba psom v zime obmedziť alebo zvýšiť príjem potravy?
„To závisí od aktivity psa. Ak chodí každý deň na dve-tri hodiny von a chodil aj predtým, treba mu v zime potravy pridať. Ale gaučovým psom treba dennú dávku potravy rozdeliť na dve menšie a ešte z nich trocha ubrať. Kvalitní výrobcovia ponúkajú aj odľahčené, light granuly.“
JANA MARTINKOVÁ