
Venus Jahanpourová založila vlastnú škôlku, pretože sa jej nepáčila tá, do ktorej chodili jej dve deti. Po piatich rokoch existencie má škôlka tridsaťpäť detí dvanástich národností a siedmich učiteľov.
FOTO SME – PAVOL MAJER
Pozvali ste nás
Venus Jahanpourová je riaditeľkou medzinárodnej materskej škôlky Brilliantstars na Vavilovovej ulici. „Pôvodom som Iránka, ale väčšiu časť života som prežila vo Švédsku. Do Čiech a následne na Slovensko som sa dostala ako aktivistka v rôznych medzinárodných projektoch. Najprv to boli ľudské práva, potom práva žien a teraz v škôlke – práva detí,“ usmieva sa Venus.
Škôlku založila pred piatimi rokmi – vtedy ešte v rodinnom dome v Stupave. Jej dve malé deti začali chodiť do škôlky a nepáčilo sa jej, že sa tam dvadsiatim deťom venuje jedna učiteľka. „Čítala som, že pre človeka je najdôležitejších prvých šesť rokov života a chcela som, aby sa mojim deťom niekto venoval intenzívne,“ hovorí Venus.
Jej škôlka začala s niekoľkými deťmi. Dnes ich je tridsaťpäť a venuje sa im sedem učiteľov. Dvadsať detí je slovenských. Ostatné sú deťmi cudzincov, ktorí u nás pracujú vo firmách alebo diplomatických službách. Medzi deťmi v škôlke je malý Francúz, Holanďan, Španiel, Číňan alebo Róm.
Hovorí sa tu po anglicky. Prítomnosť detí dvanástich rôznych národností vyžaduje multikultúrnu výchovu. „Chceme, aby deti boli informované o rôznych krajinách, ľuďoch, odlišnostiach. Aby ich považovali za prirodzenú súčasť života. Potom budú môcť v dospelosti žiť a prospievať akejkoľvek krajine,“ vysvetľuje riaditeľka. Okrem angličtiny je program škôlky zameraný na morálnu výchovu. Každé dva týždne deti dostanú tému, napríklad štedrosť. Učitelia s nimi potom hľadajú a vymýšľajú básničky, obrázky, pesničky, aktivity a hry, ktoré s týmto pojmom súvisia. „Viem, že za dva týždne sa ešte nikto nenaučil byť štedrý. Ale dôležité je, aby sa deti naučili takýto pojem, premýšľali o ňom, hľadali vyjadrenie pekných vlastností v jazyku. Ich slovná zásoba sa tak obohacuje o výrazy spojené s láskou, priateľstvom, krásou a dobrom. Naše deti preto rozprávajú slušne. A naše učiteľky nezvyšujú hlas,“ hovorí Venus.
Venus si myslí, že naša spoločnosť by mala deti viac chrániť. Vidia všetko to, čo aj dospelí. Vo Švédsku je napríklad zákon, že sladkosti nesmú byť v obchodoch na spodných regáloch, aby nelákali deti. Práve rôzne reklamy alebo časopisy pre dospelých sú pascami, v ktorých detská pozornosť ľahko uviazne.