Podľa platného zákona si bývalí nájomníci po odkúpení bytu do osobného vlastníctva buď vytvoria spoločenstvo vlastníkov bytov, alebo si nájdu správcu bytov. Majitelia bytov v našom dome si za správcu bytov zvolili Bytový podnik Petržalka, m. p. Zmluvu o výkone správy podpísal každý majiteľ bytu sám za seba a hlasovaním na schôdzach majiteľov bytov a nájomníkov schvaľoval všetko, čo sa týkalo nakladania s financiami vo fonde opráv, investícií, podpisovania zmlúv. Táto selanka trvala asi dva roky, pokiaľ sa v Petržalke ešte byty vo veľkom odpredávali do osobného vlastníctva a bytový podnik sa musel prezentovať ako kvalitný správca. Teraz je situácia iná.
Bytový podnik núti majiteľov bytov do platobnej neschopnosti neustálym zvyšovaním sumy za správu bytov. Dnes sú už ochotní dovoliť zástupcom bytov „nahliadnuť“ do faktúr. Ale len veľmi dobrému a ekonomicky zdatnému človekovi by sa pri nahliadnutí do narýchlo podstrčenej faktúry podarilo odokryť prípadné chyby vo vyúčtovaní. Bytový podnik nepredkladá záznamy o tom, kto, kedy a v akom stave kontroloval meradlá a pod. Po zistení previazanosti (ekonomickej, personálnej) firiem, ktoré pre svoju činnosť bytový podnik využíva, sa táto vec javí ako veľmi nebezpečná. Sú to najmä firmy Rembyt a C-term (Centroterm). Mnohí bývalí i terajší zamestnanci vrátane riaditeľky bytového podniku sú dnes štatutárnymi zástupcami firiem Rembyt, Resbyt, Stavrem, ktoré pracujú pre Bytový podnik Petržalka.
Ak bytový podnik v ročnom vyúčtovaní vyfakturuje majiteľovi bytu nedoplatok, až po zaplatení sa môže domáhať prípadnej nápravy. Na ďalší mesiac dostane oznam, že vzhľadom na jeho spotrebu sa mu zvyšuje výška zálohovej mesačnej platby. Ak sa omešká s platením, naskakujú mu penále z omeškania nezaplatenia úhrady a môže skončiť na súde.
Aby sa nemohol jednotlivec brániť a vyžadovať si podklady vo svojom mene, čo mu potvrdzuje súčasná Zmluva o výkone správy, už jeden rok tlačí bytový podnik obyvateľov domu na Ambroseho 3 (iných už údajne prehovoril a zmluvu podpísali) do zmeny zmluvy o výkone správy. Majitelia bytov, ktorí sú právne menej zdatní, nevidia v tejto novej zmluve nebezpečenstvo. Zástupcovia bytového podniku vždy vystupujú, ako keby obyvatelia neboli už majiteľmi, ale iba nájomníkmi, vedú schôdzu, diktujú podmienky. Nádejní „noví zástupcovia“, ktorí však už môžu mať od bytového podniku podľa novej zmluvy aj legálne navrhnutú finančnú odmenu (dá sa to zneužiť!), pritakávajú.
Keďže nepoznáme kontrolný orgán, ktorý by účinne pomohol, treba asi aj zmenu v zákonoch. Občania nemôžu byť vydaní na milosť a nemilosť týmto „žralokom“ najmä po 1. januári 2003. (Krátené.)
Nepodpísané listy neuverejňujeme. Meno a adresa čitateľky je v redakcii.