
Riaditeľka Domova dôchodcov na Podjavorinskej ulici Mária Tanglmayerová získala Cenu primátora Bratislavy, ktorú jej odovzdal Andrej Ďurkovský za celoživotnú obetavú prácu v starostlivosti o seniorov v bratislavských domovoch dôchodcov. FOTO TASR - IVAN MAJERSKÝ
nestačia. My máme teraz asi osemdesiat žiadostí o umiestnenie. Domov má pritom kapacitu sedemdesiat miest a ročne môžeme prijať asi dvanásť nových obyvateľov. Krutá pravda je, že miesto sa uvoľní, až keď niekto zomrie. Ak je dnes niekto v poradovníku čakateľov na šesťdesiatom mieste, nemusí sa umiestnenia ani dožiť.“
Dnes už existujú aj rôzne súkromné penzióny, ktoré sú však z finančných dôvodov pre bežného dôchodcu neprístupné. Sú aj zariadenia, ktorým na prevádzku prispievajú neziskové organizácie a sponzori. „Ale musím povedať, že pre sponzorov sú atraktívnejšie missky ako starí ľudia,“ hovorí riaditeľka domova.
Do domovov dôchodcov sa zväčša ľudia hlásia, až keď sa ich zdravotný stav zhorší natoľko, že nie sú sebestační a nevládzu sa o seba postarať.
Prichádzajú starí ľudia život do domova žiť alebo dožiť? „Sú ľudia, ktorí sa uzavrú a nechcú prijať nové prostredie. Sú však aj takí, ktorí starobu nedožívajú, ale užívajú,“ hovorí Tanglmayerová. Riaditeľka tvrdí, že veľa závisí od toho, či sa človek rozhodol prísť do domova dobrovoľne. Staroba nie je ružová. Babička Boženy Nemcovej nie je jej reálnym obrazom.
„Táto generácia starých ľudí je iná v tom, že pozorujem rivalitu. V domove je podobné ovzdušie ako niekde v zamestnaní. Ľuďom záleží na tom, čo si kto môže materiálne dovoliť a čo si môžu dovoliť ich deti,“ vysvetľuje riaditeľka.
Niektorí z obyvateľov domova boli celý život sami. Nemajú blízku rodinu. Ale sú aj takí, ktorí rodinu majú. Ľudia často odsudzujú niekoho, že dal rodiča do domova. Ale treba pochopiť, že sú to už zväčša starkí, ktorí potrebujú dvadsaťštyrihodinovú opateru. „Myslím, že nie je rozumné nechať takého človeka zamknutého osem hodín v byte samého a byť v práci nervózny, čo sa zatiaľ doma deje. Že keď trebárs otec zapáli plyn, či ho aj zatvorí. U nás pritom môžu mať každodenný kontakt,“ dodáva Tanglmayerová.