á, členka rady vlády pre prevenciu kriminality a šéfka občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia. „Domáce násilie sa vyskytuje aj v rodinách, kde majú muži vysokoškolské vzelanie. V dedine je možno násilie v domácnosti viditeľnejšie ako vo veľkom meste. Dokonca u vzdelaných ľudí je násilie omnoho rafinovanješie.“ Mnoho prípadov však nikdy nevyjde najavo, ženy sa hanbia za to, že sú týrané. Podstatným faktom tiež je, že finančne sú od manžela závislé. Na krízovú linku Aliancie žien Slovenska denne volajú tri až štyri ženy z Bratislavy. Tieto Vianoce boli vraj pokojnejšie.
Žena, ktorá sa v Bratislave ocitne v kríze a nevie, čo má robiť, môže sa obrátiť na občianske združenia - centrum Nádej, Aliancia žien Slovenska a Pomoc obetiam násilia. Na krízových linkách sú schopní pomôcť okamžite riešiť situáciu, hoci aj v noci, keď treba nájsť náhradné ubytovanie. Pracovníci na linkách majú zoznam ubytovní, za tie sa však platí. Problémom niekedy býva voľné miesto. „V Bratislave chýba kompletne vybavené azylové centrum, ženy často utekajú z domu v noci bez koruny, vtedy pomáha charita,“ hovorí šéfka Aliancie žien Slovenska Katarína Farkašová.
Svetlým signálom by mohla byť iniciatíva Starého Mesta, ktoré rekonštruuje starší dom. V ňom by malo v druhom štvrťroku vzniknúť centrum Maják. Bude sa venovať obetiam domáceho násilia.
Riešiť domáce násilie pomáha aj nová legislatíva, zmeny nastali v Občianskom zákonníku aj v trestnom práve. Podľa Občianskeho zákonníka súd môže vydať dočasné predbežné opatrenie, v ktorom zakáže násilníkovi vstup do domu. Ak sú v rodine deti, súd musí vydať opatrenie do siedmich dní. Rovnako dôležitá je aj zmena vo vypočúvaní detí, ktoré doma zažili násilie. Dieťa sa už nemusí zúčastniť na vypočúvaní na polícii, nemusí ani prísť pred súd. Záznam jeho výpovede sa zachytáva na video. Ak súd vezme tyranovi užívacie právo na byt, žena nemusí mužovi hľadať náhradné bývanie. Muž majetok nestráca, o ďalšom vyrovnaní rozhoduje súd. Trestný poriadok po novom zvýšil tresty za páchanie domácieho násilia. Napríklad, ak manžel znásilnil manželku, podľa zákona by v minulom roku bol dostal od 2 do 8 rokov, podľa nového zákona je to od 5 do 12 rokov.
INGRID DROZDÍKOVÁ