
Na Zlatých pieskoch sa v septembri konala housová párty, ktorú odvysielala aj prestížna televízna hudobná stanica MTV. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC

Po otvorené pamätníka Chatama Sofera sa tam veriaci zostali modliť. K hrobom sa dostanú len veriaci, ostatní návštevníci sa môžu pozrieť cez presklené steny. FOTO SME - PAVOL MAJER

Španielskeho kráľa Juana Carlosa I. (vľavo) po Primaciálnom paláci sprevádzal vtedajší primátor Jozef Moravčík (vpravo). FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
* Už v januári sa naplno rozbehla petičná akcia proti výstavbe polyfunkčného domu (projekt Zochova – Kozia) v priestore medzi krajským úradom a VŠMU. Petičnú akciu iniciovali niektorí architekti. Po Novom moste práve tento objekt medzi nimi vyvolal najbúrlivejšie diskusie. Budova mala premostiť Staromestskú ulicu a skončiť v podobe akejsi veže vedľa budovy Najvyššieho súdu a v blízkosti kláštora kapucínov. Práve nadstavba sa stala miestom polemík odborníkov. Nakoniec krajský úrad nadstavbu nepovolil.
* Vo februári vystavili súťažné projekty na nábrežie. Desať architektonických kolektívov riešilo územie od nábrežia Dunaja v úseku od Starého mosta po Lafranconi. Súťaž vypísal vlastník pozemku pred PKO – J&T Global. Súťaž mala poskytnúť ucelený pohľad na riešenie zástavby nábrežia v úseku od Starého mosta po Lafranconi. Prvé miesto však porota neudelila. Konečný projekt investor verejnosti zatiaľ nepredstavil.
* Najvyššia budova Bratislavy, Národná banka Slovenska, sa dočkala kolaudácie. Stavba na Mýtnej ulici stála takmer päť miliárd korún, plánované sťahovanie viackrát odložili.
* Koncom marca stúpla hladina Dunaja, vyhlásený bol druhý stupeň protipovodňovej aktivity. Vysoká hladina Dunaja bola divadlom i postrachom. Potom ako hladina začala klesať do Starého mosta vrazil rakúsky remorkér Grafenstein. Nestačil čeliť silnému prúdu a vzpriečil sa medzi dvomi piliermi. Tlačný čln remorkéra zostal zachytený o pilier mosta. Vytiahnuť sa ho podarilo až päť dní po nehode.
* Bratislava v minulom roku vítala kráľov – španielskeho kráľa Juana Carlosa I. s kráľovnou Sofiou, a švédskeho kráľa Carla XVI. Gustafa s manželkou Silviou.
* Mesto po dvanástich rokoch fungovania hasičského zboru prišlo o svojich hasičov. Rozhodli o tom poslanci parlamentu, keď schválili zmeny v zákone o hasičskom zbore. Nad posledným mestským hasičským zborom na Slovensku tak získal kontrolu štát. Pre 200 zamestnancov zboru bolo schválenie zákona dobrou správou, získali tým výhody štátnych hasičov, vyššie platy a lepšie sociálne zabezpečenie. Samospráva prišla o jednu kompetenciu, nehovoriac o tom, že hasiči boli pýchou Bratislavy. Na Slovensku patrili medzi najlepších. Mesto do techniky a vybavenia investovalo viac ako 500 miliónov korún, len vyššie platy nevedelo zabezpečiť.
* V júli sa skončila oprava pamätníka rabína Chatama Sofera. Presne po šesťdesiatich rokoch sa tak významný rabín, vlastným menom Moše Schreiber konečne dočkal pokojného odpočinku. Celá stavba stála viac ako 30 miliónov korún, ďalších vyše 30 miliónov investovalo mesto do prestavania električkovej trate, ktorá predtým viedla priamo ponad hroby. S opravou pamätníka sa začalo v máji 2001, počítalo sa s tým, že bude hotový do konca roka. Ako však povedal predseda Židovskej náboženskej obce Peter Salner, stavbu museli prerušiť od októbra do februára tohto roka. Príčinou bol teroristický útok na mrakodrapy „dvojičky“ v New Yorku, čo prerušilo aj finančné toky na opravu pamätníka na Slovensku.
* V auguste otvorili úsek diaľnice Mierová – Senecká, ktorý spojil diaľnicu pri Zlatých pieskoch s diaľnicou od Prístavného mosta po Mierovú ulicu. Výstavba sa z pôvodných vyše 2,7 miliardy korún predražila o viac ako miliardu. Kvôli diaľnici bolo asanovaných 36 rodinných domov a vyrúbaných 1263 stromov a 1231 metrov štvorcových kríkov v katastri Ružinova.
* Storočnú vodu prekonal Dunaj v auguste. Devín bol odrezaný od sveta, zaplavená bola aj Devínska Nová Ves. Na petržalskej strane voda siahala na Starú Viedenskú cestu, v Starom meste protipovodňový múr neprekročila. Presakujúca voda sa zastavovala vrecami naplnenými pieskom. V meste Dunaj dosiahol najvyššiu hladinu výškou 973 centimetrov a v Devíne 934 centimetrov. Po opadnutí vody Bratislava čelila invázii komárov.
* Tisíce mladých ľudí prilákala na Zlaté piesky septembrová housová párty, ktorú odvysiela aj prestížna televízna hudobná stanica MTV. Električky kapacitne nestíhali odvážať všetkých, ktorí sa tam vybrali. Ľudia trčali z okien. Vystúpilo tu 30 najlepších dídžejov zo Slovenska, z Česka i zo zahraničia. Akciu pre MTV prišla z Londýna moderovať čierna krasávica Mimi Kalinda. „Keď som vystúpila z lietadla a prešla Bratislavou, prekvapila ma, skôr šokovala je správnejší výraz, čistota na uliciach. S Londýnom sa to nedá porovnať,“ odpovedala na otázku, čo je u nás iné.
* V októbri sa odohral očakávaný futbalový zápas Slovensko – Anglicko. Z obavy pred agresívnymi anglickými fanúšikmi niektoré puby v tento deň neotvorili. Mestské časti Nové Mesto a Ružinov vydali nariadenie o zákaze predaja alkoholu. Zlé očakávania sa nakoniec nepotvrdili. Čiernym miestom tohto podujatia sa stala roztržka v Kelte, pri ktorej pracovníci bezpečnostnej služby postrelili dvoch Angličanov.