
Futbalové ihrisko FK BCT Bratislava pri Kuchajde je teraz pod snehom. Na jar, keď sa opäť začne hrať, vstúpi klub do osemdesiateho prvého roka svojej existencie. FOTO SME – PROKOP SLOVÁČEK
j jednoty závody MDŽ až po dnešný FK BCT Bratislava. Prvým predsedom klubu bol vtedajší riaditeľ cvernovej továrne Angličan Wiliam Bruce. Po roku existencie, v roku 1923 vznikol aj oddiel hádzanej. Ten sa neskôr preslávil viac než jeho o rok starší futbalový brat. Dnes je však už hádzaná v tomto klube minulosťou.
Šport ustúpil škole
Prvé škvarové ihrisko vzniklo priamo na nádvorí cvernovej továrne. O štyri roky neskôr, v roku 1926 vybudovali športový areál na rohu Košickej a Prievozskej ulice. Bolo v ňom trávnaté ihrisko s atletickou dráhou, tenisové dvorce, krytá plaváreň, miestnosť na stolný tenis, klubové miestnosti a kompletné sociálne zariadenia. V tom čase fungovalo v celom klube sedem oddielov: futbalový, hádzanársky, tenisový, stolnotenisový, kolkársky, volejbalový a turistický.
Po vojne v roku 1946 oddiely obnovili svoju činnosť, o štyri roky neskôr bola časť areálu zabraná pre bytovú výstavbu. V roku 1958 utrpel klub vážnu stratu, keď bez akejkoľvek náhrady zrušili aj zvyšok areálu. V tých miestach dnes stojí škola na Košickej ulici. Oddiely sa rozpŕchli, futbal prežíval v podnájmoch až do roku 1976. V tom čase sa klub zlúčil s tímom TJ Spartak Podunajské strojárne a o dva roky sa futbalistom podarilo postúpiť do divízie. Zároveň vznikol areál pri Kuchajde, ktorý slúži dodnes.
Medzi najvýznamnejšie osobnosti, ktoré šírili slávu klubu, patrili Koloman Szury, Štefan Priboj, Štefan Slezák, Roman Dubeň, Karol Pálka a najmä Ľudovít Halaling, ktorý aj napriek vysokému veku dodnes pomáha klubu. „Najmä jeho zásluhou ešte existujeme. V kresle prezidenta sedel v najťažších rokoch – 1990 až 2000,“ povedal súčasný prezident BCT Otto Kremmer.
Zostali iba štyri družstvá
Z rekordného počtu 16 družstiev, ktoré boli pod klubom v minulosti združené, zostali dnes štyri. „Aj napriek zlej ekonomickej situácii chceme pracovať najmä s mládežou. Vypracovali sme projekt pod názvom Športom proti drogám a kriminalite mládeže, od ktorého si veľa sľubujeme. V blízkej budúcnosti chceme počet družstiev rozšíriť aspoň na sedem,“ dodáva prezident klubu.
V Bratislave však v poslednom čase množstvo športových klubov a ihrísk zaniká. Na miestach, kde stáli športové areály, sa stavajú supermarkety. „My máme istotu do roku 2009. Dovtedy vlastníme zmluvy s Novým Mestom a magistrátom. Obávame sa, že raz príde solventný záujemca a ďalší športový areál, ako napríklad Vinohrady či Štart, bude musieť ustúpiť záujmom určitej skupiny ľudí. Pri tejto myšlienke mi behá mráz po chrbte,“ hovorí Kremmer.
MIROSLAV HÝLEK