BRATISLAVA. Bratislavská mestská časť Petržalka odmieta výstavbu spaľovne nebezpečného odpadu v Petržalke. Podľa petržalského miestneho úradu spaľovňa pod názvom Výskumno-vývojové a prevádzkové centrum na zber, zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadov je v rozpore s ich predstavami o rozvoji územia, pričom tento zámer nekorešponduje ani s platným územným plánom hlavného mesta.
Starosta Petržalky Vladimír Bajan je presvedčený, že Petržalčania nič také nepotrebujú. „Nepoznám obyvateľov, ktorí by sa túžili pozerať sa z okna na spaľovňu. Aj preto mestská časť nevydala súhlas s navrhovanou činnosťou,“ zdôrazňuje starosta.
Petícia
Proti spaľovni už ľudia začali podpisovať petíciu. Ako uviedla petržalská miestna poslankyňa Elena Pätoprstá, doteraz ju podpísalo viac ako 990 občanov v tlačenej i elektronickej forme na internetovej stránke www.petrzalka.otvorene.sk. Pätoprstá považuje za cynické a nezodpovedné použiť pre takýto zámer názov Výskumno-vývojové a prevádzkové centrum.
"Podľa môjho názoru spustenie tejto prevádzky ohrozí životné prostredie nielen na najväčšom slovenskom sídlisku, ale ohrozí životné prostredie aj v centre hlavného mesta republiky. Mestská časť Petržalka aj magistrát hlavného mesta dali záporné stanovisko k zámeru, ktorý má byť umiestnený v rozpore z územným plánom. To, čo ma znepokojuje, je stanovisko Okresného úradu Bratislava, ktorý v podstate neberie do úvahy možné ohrozenie zdravia obyvateľov najväčšieho slovenského sídliska," uviedla Pätoprstá, ktorá petíciu predkladala.
Neúprimná komunikácia?
Zástupca petržalského starostu Ján Bučan petíciu vníma ako nešťastný spôsob komunikácie s obyvateľmi. „Mrzí ma spôsob, akým túto petíciu organizovali.
Od jej aktérov, hlavne v prípade aktivistov, ktorí sú zároveň poslancami mestskej časti, by som očakával, že budú hľadať prieniky v postojoch s mestskou časťou a nebudú konať na vlastnú päsť. Obzvlášť aktuálne to je v tomto prípade, kedy sú stanoviská mestskej časti a ich petícia totožné,“ prezentuje svoj postoj Ján Bučan. „Už niekoľko dní ma kontaktujú obyvatelia, ktorých obsah petície zaviedol.
Takýto spôsob komunikácie s verejnosťou je podľa mňa neúprimný,“ konštatuje. Vyjadrenie zástupcu starostu je podľa Pätoprstej veľmi nešťastné, pretože vychádza z predpokladu, že Ministerstvo životného prostredia automaticky vezme do úvahy záporné stanovisko mestskej časti Petržalka. "Myslím, že netreba pripomínať že ministerstvo môže rozhodnúť aj opačne a často sa to, žiaľ, aj deje. Verejnosť má právo zapojiť sa do stanoviska proti spaľovni a petícia garantovaná občianskym združením im to umožňuje. Je veľmi dôležite, aby mala aj dostatočný počet signatárov z Petržalky, pretože Ministerstvo životného prostredia po predložení správy o hodnotení vpyvov na životné prostredie bude opäť zámer o spaľovni posudzovať," reagovala Elena Pätoprstá.
Ako ďalej informovala Pätoprstá, v texte petície proti zámeru spaľovne nebezpečného odpadu v Petržalke podpísaní občania žiadajú príslušné štátne a samosprávne orgány o nesúhlasné stanovisko k zámeru petržalskej spaľovne odpadov.
Územný plán
Žiadajú aj o rešpektovanie územného plánu hlavného mesta, ktorý takúto prevádzku nepovoľuje, a rešpektovanie názoru signatárov petície, ktorí nesúhlasia s týmto zámerom a považujú ho nielen za zhoršenie životného prostredia, zvýšenie škodlivých emisií s dosahom na celé mesto, dopravné zaťaženie, znehodnotenie životného prostredia hlukom, prašnosťou, ale v prípade havárie aj za priame ohrozenie spodných vôd a bezpečnosti obyvateľov Petržalky.
Navrhovateľ komerčného zámeru chce vybudovať centrum na zhodnocovanie a zneškodňovanie aj nebezpečných odpadov, spaľovanie odpadov s kapacitou päť ton za hodinu, kompostovanie s kapacitou sto ton za hodinu, drvenie a lisovanie s kapacitou štyridsať ton za hodinu spojenú so vznikom prašných emisií a celej škály spracovania odpadov rôznych druhov vrátane nemocničného odpadu a orgánov tiel. Komerčný zámer momentálne posudzuje Ministerstvo životného prostredia SR.