
Mlyn Kvačany na Liptove. FOTO – ARCHÍV
Jej autor Rudolf Kulich má 77 rokov a ako vraví, chvála Bohu, ešte stále melie. Narodil sa v mlyne, jeho otec, dedo aj pradedo boli mlynári. Otcovskému remeslu zostal verný a cez celý život namlel viacej múky, než sa na Slovensku spotrebuje za rok. Nebola to však len všedná každodenná práca. Osud ho viackrát postavil do výnimočných situácií.
Do prevádzky uvádzal napríklad prvý najväčší pneumatický mlyn v niekdajšom Československu – vo Veľkom Šariši. Vypracoval úvodný projekt obilného sila pre najväčší mlyn na Slovensku v Košiciach, ktorý uvádzal aj do trvalej prevádzky. A vďaka múke sa dostal až do Iránu, kde vybavoval najnepríjemnejšiu reklamáciu, akú kedy československí výrobcovia mlynov z kapitalistického sveta obdržali. Je autorom mnohých článkov a štúdií publikovaných v odborných časopisoch. A teraz napísal aj knihu.
Zamúčené histórie je veľmi osobná a sugestívna kniha o mlynoch a mlynároch. No najmä je prvá a zrejme nadlho aj jediná na Slovensku, ktorá rozpráva o histórii mlynárstva, tradíciách, poverách, zvykoch, ale aj o vlastných zážitkoch, často pôvabných a úsmevných.
„Nie som spisovateľ,“ vraví Rudolf Kulich. „Ani si neviem predstaviť, že včase, keď „frčia“ americké krváky, by mal niekto záujem čítať príbehy zo starých mlynov. Napriek tomu sa o to chcem pokúsiť. O slovenských mlynoch sa toho u nás veľa nevie, hoci mali veľký hospodársky význam. Spomienky na slovenské mlyny sú veľmi pestré, len ich treba podchytiť. Krásne sú aj rozprávky a povesti o mlynoch. Som presvedčený, že naši, najmä mladí ľudia by ich mali poznať, že by to vyplnilo medzeru v našom sebapoznaní.“
(bd)