SME

Michalskú pomenovali podľa archanjela

Krátka a úzka Radničná, predtým Apponyiho ulica, spája Laurinskú ulicu s Masarykovým (predtým aj dnes Hlavným) námestím. Jedinou jej stavebnou pamiatkou je vkusný barokový palác s bohatou pilastrovou fasádou, ktorý údajne ...


Kaplnku sv. Kataríny postavili v roku 1311 a začiatkom 16. storočia, ale aj neskoršie viackrát prestavovali. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


Krátka a úzka Radničná, predtým Apponyiho ulica, spája Laurinskú ulicu s Masarykovým (predtým aj dnes Hlavným) námestím. Jedinou jej stavebnou pamiatkou je vkusný barokový palác s bohatou pilastrovou fasádou, ktorý údajne postavil pre grófa Apponyiho v rokoch 1761 - 1762 viedenský staviteľ František Anton Hillebrandt. Budovu, v ktorej je umiestnená časť mestského múzea zbierok, získal magistrát kúpou v roku 1867. Nádherné schodisko, reprezentačné miestnosti a vkusne zrekonštruovaný dvor sú pozoruhodné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Michalská, táto mierne stúpajúca starobylá ulica starého Prešporka, dostala meno podľa archanjela Michala, ktorého bronzová socha korunuje vežu - časť mestského opevnenia na hornom konci ulice. Jej meno sa prvý raz spomína v roku 1379 v mestských daňových súpisoch. S výnimkou veľmi krátkeho časového úseku počas absolutizmu, keď ju pomenovali Jelačičova ulica, volala sa nepretržite Michalská.

Najmonumentálnejšou stavebnou pamiatkou na tejto ulici je Stará kráľovská komora, ktorú v roku 1753 postavil na štyroch parcelách dvorný staviteľ Márie Terézie František Karol Römisch. V tejto reprezentačnej budove zasadali v rokoch 1802 - 1848 uhorské stavy a šľachtická komora. Tu na návrh grófa Štefana Szechényiho odhlasovali 3. novembra 1825 založenie maďarskej akadémie vied, na zasadaniach v období 1843 - 1844 uznali maďarčinu za úradný jazyk v celej štátnej správe krajiny aj za vyučovací jazyk v školách; v tejto budove otvoril Ferdinand V. 7. novembra 1847 posledné zasadanie snemu v Prešporku, na ktorom vystúpil aj vynikajúci slovenský literát Ľudovít Štúr ako poslanec mesta Zvolen. Od roku 1849 slúžil palác ako kasáreň, v roku 1859 sídlilo v nej kráľovské miestodržiteľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Pozoruhodný je dom na Michalskej č. 12, najmä jeho malebný dvor so zachovanou dlažbou z mačacích hláv a krásnymi štíhlymi arkádami v úzadí.


Pozoruhodný je dom na Michalskej č. 12, najmä jeho malebný dvor so zachovanou dlažbou z mačacích hláv a krásnymi štíhlymi arkádami v úzadí. V roku 1722 patril dom kožušníkovi Christianovi Bucheckerovi. Začiatkom minulého storočia si v tomto dome zriadil kníhtlačiareň Sas Simon Peter Weber, ktorý sa sem prisťahoval zo Sedmohradska a bol prvým slobodomyseľným kníhtlačiarom v meste.

Protiľahlá budova, niekdajšia kúria váženej meštianskej rodiny Segnerovcov, ktorí sa prisťahovali zo St. Georgenu a zohrali významnú úlohu v dejinách mesta aj miestnej evanjelickej cirkvi, zaslúži si osobitnú pozornosť pre svoju vkusnú arkierovú fasádu, bohužiaľ, čiastočne zakrytú reklamnými a firemnými tabuľami, a pre svoju staronemeckú sedlovú strechu.

SkryťVypnúť reklamu

Dvor sv. Kataríny s malou kaplnkou sa spomína už začiatkom 14. storočia. Vtedy ho kúpili rakúski cisterciti a používali ho ako ubytovňu pre svojich rehoľných bratov. Po zdĺhavých súdnych sporoch prešiel dom do vlastníctva prepošstva, ktoré ho opäť dalo k dispozícii kapucínom. Kaplnku, ktorá patrila k domu, postavili v roku 1311 a začiatkom 16. storočia, ale aj neskoršie viackrát prestavovali. Patrónkou kaplnky je sv. Katarína, jej meno sa v Prešporku vždy svätilo s veľkými cirkevnými poctami.

V starom dome s úzkym a strmým schodiskom, ktorý sa zľava opiera o Michalskú bránu, sa narodil a približne pred dvadsiatimi rokmi umrel zaslúžilý mestský archivár Ján Nepomuk Batka, jeden z najväčších znalcov a hudobných kritikov v meste. Jeho otec, hudobný skladateľ rovnakého mena, bol pôvodom Čech. V prvej polovici minulého storočia ho pozvali do Prešporka, aby vyskúšal nový organ v evanjelickom kostole na Panenskej ulici. Počas krátkeho pobytu sa mu mesto zapáčilo, usadil sa tu, oženil sa s dcérou miestneho optika Graselliho a v roku 1844 kúpil dom.

(Nabudúce povesť o Bratislave)

Úryvok z knihy Karl Benyovszky: Prechádzka starým Prešporkom. Vyšlo vo vydavateľstve Albert Marenčin PT

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 098
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 767
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 137
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 212
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 105
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 047
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 980
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


20
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


1
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


11
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


SkryťZatvoriť reklamu