– Najstarším výtvarníckym spolkom na Slovensku bol Bratislavský umelecký spolok (Pressburger Kunstverein). Založili ho výtvarníci na podporu svojich záujmov 21. 12. 1884. Spolok existoval až do 2. svetovej vojny.
– V roku 1947 zomrel v Bratislave Dušan Jurkovič, architekt, národný umelec. Od roku 1919 žil a pôsobil väčšinou v Bratislave, stal sa vedúcou osobnosťou kultúrneho a umeleckého života na Slovensku. Bol popredným slovenským architektom, ktorý rozvinul národopisné prvky a vtelil ich do objektov v súlade s tendenciami svetovej architektúry. Časť svojho diela realizoval aj v Bratislave. Bol jeden z prvých národných umelcov (1946). Na dunajskom nábreží stojí jeho pomník (1973) od L. Snopeka. Narodil sa v Turej Lúke 23. 8. 1868.
V roku 1874 sa narodil v Bratislave Franz Schmidt, významný hudobný skladateľ, interpret a pedagóg. Ako 14-ročný sa s rodičmi presťahoval do Viedne. Po štúdiách postupne učil na viedenskom konzervatóriu, bol riaditeľom hudobnej akadémie i rektorom vysokej hudobnej školy vo Viedni. Schmidtove skladateľské dielo je bohaté, obsahuje dve opery, štyri symfónie a množstvo rôznych skladieb. Jeho žiakom bol aj Ľudovít Rajter. V Bratislave na Námestí SNP č. 33, kde stál jeho rodný dom, má pamätnú tabuľu.