BRATISLAVA. Zástupcovia mesta Bratislava a sedemnástich mestských častí sa dohodli na spoločnom postupe pri čerpaní peňazí z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová, primátor Bratislavy a starostovia bratislavských mestských častí sa tak dohodli na stretnutí Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy. Členovia tohto združenia reprezentujú a zastupujú jednotlivé územia Bratislavy v Rade Partnerstva.
Spoločný postup sa týka najmä hlasovania podľa Štatútu IROP. Zástupcovia združenia mestských častí Bratislavy podporujú primátora Iva Nesrovnala, ktorý sa snaží zachovať právo súhlasu krajských miest s projektmi na ich území. Regionálna integrovaná územná stratégia (RIUS) tak bude kombináciou dvoch stratégií, mesta Bratislava a Bratislavského samosprávneho kraja. Znamená to zriadenie dvoch samostatných sprostredkovateľských orgánov so spoločným technickým sekretariátom.
„Vážim si vašu podporu, spoločne sa postaráme o rozvoj nášho územia. Európska komisia kladie v tomto operačnom programe dôraz na mestá a ich rozvoj. Práve teraz máme preto šancu využiť prostriedky Európskej únie aj v Bratislave a spraviť tak z Bratislavy hlavné mesto, ktoré bude konkurovať ostatným európskym hlavným mestám,“ vyjadril svoj plán primátor Bratislavy.
Ako uviedla Skokanová, primátor oboznámil členov regionálneho združenia a rovnako aj ostatných starostov o svojom stretnutí s ministrom Ľubomírom Jahnátkom. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je riadiacim orgánom tohto operačného programu. „Pán minister ma ubezpečil, že tento operačný program sa orientuje na rozvoj miest v sídle kraja. Od druhej polovice tohto roku sa tak budeme môcť prihlasovať do projektových výziev,“ zrekapituloval primátor svoje stretnutie s ministrom.
IROP predstavuje programový dokument Slovenskej republiky pre programové obdobie 2014 – 2020. Cieľom tohto programu je prispieť k zlepšeniu kvality života a zabezpečiť poskytovanie verejných služieb a územný rozvoj vo viacerých smeroch. Ide napríklad o bezpečnú a ekologickú dopravu v regiónoch, ľahší prístup k efektívnym a kvalitnejším verejným službám, mobilizáciu kreatívneho potenciálu v regiónoch, zlepšenie kvality života v regiónoch s dôrazom na životné prostredie a miestny rozvoj vedený komunitou.