BRATISLAVA. Uznesenie, že celý Park kultúry a oddychu treba zachovať, by malo mesto zrušiť, myslia si štyria mestskí poslanci z klubu Bratislava Inak.
Katarína Augustinič, Marián Greksa, Soňa Svoreňová a Martin Chren tvrdia, že primátorovi treba uvoľniť ruky, aby mohol konať. Zachovať celé PKO už dnes podľa Greksu nie je možné a právo je na strane investora, spoločnosti Henbury Development, ktorá vlastní pozemky.
„Keď sa s nimi do konca marca nedohodneme, budú chcieť vymáhať náhradu škody okolo 30 miliónov eur. A je veľká pravdepodobnosť, že by spor vyhrali.“
Henbury koncom minulého roka oznámila, že odstupuje od zmluvy o spolupráci z roku 2006, lebo mesto si neplní povinnosti, ktoré z nej vyplývajú. Je ochotná sa dohodnúť na projekte Nové PKO, no mestu dáva čas len do konca marca.
Greksa zdôrazňuje, že sám štyri roky bojoval za PKO. „Som muzikant, moja skupina Demikát tam mala rozlúčkový koncert. Mňa to veľmi bolí, ale som realista. Nemá zmysel sa naťahovať, lebo mesto na to iba doplatí.“
Aktivista nesúhlasí
Park kultúry
Chronológia kauzy
2005 - poslanci rozhodli, že Bratislava predá pozemky v areáli PKO.
2006 - Henbury Development uzatvorila s mestom zmluvu o spolupráci pri búraní.
2009 - spoločnosť začala búrať PKO, aby dosiahla predĺženie búracieho povolenia.
2011 - Bratislava poslala investorovi žiadosť o vydanie PKO späť do správy mesta.
2012 - poslanci poverili primátora Milana Ftáčnika, aby rokoval s vládou.
Občianskemu aktivistovi Matejovi Vagačovi zo združenia Bratislava otvorene sa návrh štvorice poslancov nepáči. „Prekvapuje nás, z čoho vychádzali a koho vlastne zastupujú. Poslanci majú zastupovať obyvateľov.“ Tí si podľa Vagača želajú niečo iné, čo v minulosti vyjadrili petíciou a tiež v prieskume Focusu.
Až 75 percent ľudí sa v ňom vyslovilo za zachovanie PKO. Návrh štyroch poslancov považuje za deštrukčný. „Najľahšie je zbúrať, ale poďme sa rozprávať o tom, kde budú mať Bratislavčania sály na kultúrno-spoločenské podujatia. Občania platia mestu dane a mesto sa má o tieto veci starať.“
Kauza sa ťahá ešte od čias primátora Andreja Ďurkovského z KDH, za jeho éry mesto pozemky investorovi predalo.
„Poďme sa rozprávať o tom, prečo boli doteraz tie sály zatvorené, prečo boli umelo pánom Ďurkovským vysťahované a prečo s tým mesto štyri roky nič nerobilo,“ hovorí Vagač. Otázka dnes podľa neho nestojí tak, či sa PKO niekomu páči, alebo nepáči. Mestu však chýbajú priestory, aké poskytovalo. „Konalo sa tam minimálne 700 podujatí ročne a priestory boli schopné zarobiť si na prevádzku a ešte dávali mestu do kasy 80-tisíc eur ročne.“ Podujatia sa teraz konajú v prenajatých priestoroch.
Našli spojencov?
Zastupiteľstvo zasadne 26. februára. „Na každé zastupiteľstvo sa predkladá správa o postupe v rokovaniach so spoločnosťou Henbury Development,“ povedala hovorkyňa magistrátu Ivana Skokanová. „Pán primátor chce zachovať kultúrnu funkciu PKO a rovnako aj všetky architektonické prvky, ktoré sú dôležité z historického hľadiska.“
Ivo Nesrovnal si však podľa nej uvedomuje, že v súčasnom stave „tento pre Bratislavčanov dôležitý priestor nesmie zostať“. Chce sa preto dohodnúť s investorom.
Poslanec Ján Budaj (Zmena zdola) vraví, že mesto je s investorom stále v spore. „Nám beží súd. Aktivita tých poslancov by signalizovala, že mesto nestojí za obhajobou svojho majetku. Ak chceme k sudcom aj k investorom vyslať signál, že už sme vyvesili bielu zástavu a odovzdáme bezplatne svoj majetok, potom táto iniciatíva presne to signalizuje.“
Budaj pripomína, že Nesrovnal ako poslanec bojoval za PKO. „Vyhlasoval, že mesto sa nevzdá budovy, ktorú od neho nikto nekúpil. Čoskoro uvidíme, či developeri, ktorí sú v spore s mestom, našli nejakých spojencov a kto tí spojenci budú.“