BRATISLAVA. Analyzovať a definovať najviac ohrozené územia povodňami v Malokarpatskej oblasti má Urbanisticko-krajinárska štúdia, ktorú si obstaral Bratislavský kraj.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Iveta Tyšlerová, jej súčasťou je aj návrh opatrení na zabránenie devastácie prírody a vzniku škôd, ktoré dokážu prívalové dažde napáchať.
„S povodňami má Bratislavský kraj nepríjemné skúsenosti a preto sme nechali vypracovať túto štúdiu, ktorá zadefinuje ohrozené územia. Na základe skúsenosti z roku 2011, kedy prívalové dažde pod Malými Karpatmi spôsobili veľké povodne, sme sa rozhodli, že v spolupráci s vlastníkmi, užívateľmi, ale aj samosprávou, určíme ohrozené územia a uskutočníme projekty na ich ochranu,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.
Medzi efektívne opatrenia patrí úprava korýt, budovanie ochranných hrádzi, odvodňovacích zariadení ale aj ich pravidelné čistenie. Štúdia bude zverejnená aj na internetovej stránke Bratislavského samosprávneho kraja.
Podľa Tyšlerovej by si mali obce, ktoré sú v najrizikovejších oblastiach, obstarať vypracovanie podrobnejších štúdii, ktoré zapracujú do svojich územných plánov. Peniaze na uskutočnenie opatrení na ochranu pred povodňami z prívalovým dažďov môžu získať z operačných programov zameraných na zlepšenie kvality životného prostredia. „V novom operačnom programe Kvalita životného prostredia je priestor na prispôsobovanie sa klimatickým zmenám, pod ktoré tieto povodne partia, a preto môžeme na to čerpať eurofondy v prospech našich obcí, ktoré sú ohrozené,“ dodal Frešo.
Urbanisticko-krajinársku štúdiu na ochranu pred povodňami z prívalových dažďov v Malokarpatskej oblasti spracoval kolektív z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Zastúpenie mal aj Slovenský hydrometeorologický ústav, Ministerstvo životného prostredia SR a Geografický ústav Slovenskej akadémie vied.