
Jozef Jankovič: Kráčajúci panelák, 1978
, problémy a kľúčové umelecké iniciatívy daného obdobia.
V umení prevládali spôsoby stvárňovania pripomínajúce metódy vedeckého bádania, vyhodnocovania a zaznamenávania získaných poznatkov. Preto sa často využívala fotografia a z nej odvodené tlače, xerox a film. Obrazy sú často čiernobiele ako fotografia.
K dedičstvu umenia 60. rokov patria aj rôzne varianty figurácie v maľbe a grafike, tieto formy umenia sú sústredené na 3. poschodí Esterházyho paláca. Na 2. poschodí sa predstavujú podoby radikálneho realizmu. Rôzne formy umenia na pomedzí projektu, konceptu a akcie sa prezentujú na 1. poschodí. Toto „odhmotnené“ umenie vzniká vďaka snahe zbaviť sa záťaže tradičných výtvarných prostriedkov a vyjadruje aj potrebu úniku do inej dimenzie, do neznámeho priestoru.
V suteréne dostávajú priestor predovšetkým nové podoby fotomediálneho umenia, prekračujúce hranice výtvarnej či umeleckej fotografie. Atmosféru doby sprítomňuje okrem ukážok fotografického dokumentu akčná scénografia.
Výstava, ktorej kurátorom je Aurel Hrabušický v spolupráci s Katarínou Bajcurovou, Beatou Jablonskou a Alexandrou Kusou, potrvá do 25. mája. MILADA ČECHOVÁ
FOTO – ARCHÍV AUTORA