
Vo štvrtok poobede otvorili opravený modrý mýtny dom „Starý most“. Magistrát mesta ho prenajal galérii Minislovensko. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
aný v Devínskej Novej Vsi.
Minislovensko bude Slovenskom v mierke 1:2000 s rozmermi 250 x 200 metrov. Súčasťou jeho areálu nebudú len zmenšené stavby pamiatok typických pre slovenské mestá, budovy, radnice, kostoly, domy, ale aj krajina, ktorá vytvára typický ráz jednotlivých regiónov. Rieky, jazerá, lesy, jaskyne. „Keď sa budete v areáli Minislovenska prechádzať, vždy by ste mali vedieť podľa krajiny a stavieb odhadnúť, kde ste, v ktorom slovenskom regióne, prípadne v ktorom meste,“ povedala Ľubomíra Zelenáková, ktorá je spolu so svojím manželom Petrom autorkou projektu. Jednotlivé projekty stavieb a krajinotvorbu Minislovenska tvoria a realizujú študenti architektúry. Projekt však bude vznikať dlhší čas. V mýtnom domčeku na prízemí budú zatiaľ od apríla budúceho roka vystavovať hotové modely. „V mýtnom domčeku vždy ukážeme, čo už máme hotové. Keď urobíme liptovské domčeky a pamiatky, pozveme sem Liptákov,“ povedala Ľubomíra Zelenáková. Čo sa týka stavebných materiálov, ľudová architektúra bude z keramiky a hrady a zámky by mali byť z cementovej zmesi alebo kameňa.
Projekt sa mal pôvodne uskutočniť v Botanickej záhrade, kde sa však nezmestil, a vzápätí v Čunove. „V auguste 2001 galéria v Čunove vyhorela a v nej merania, hotové makety, pôdorysy. Rok sme sa z toho spamätúvavali, hovorí Ľ. Zelenáková. Galéria Minislovensko je s priestorom mýtneho domčeka spokojná. Na vlastné náklady ho opravili autori projektu.
Komplikácie nastali pri omietaní domčeka. Murári zistili, že pri prechode autobusov po moste sa dom chveje. Museli ho omietnuť päťcentimetrovou cementovou omietkou zvonka aj zvnútra. „Takže keď bude dokončený most Košická, ktorého maketa je dnes vystavená v galérii, treba sa snažiť, aby sa zo Starého mosta stala pešia zóna,“ dodala Ľ. Zelenáková.
JANA PARKROVÁ