
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Kedy na ľudí dolieha depresia?
„Depresia obyčajne prichádza v situáciách, keď sme prekonali závažnú udalosť alebo sme utrpeli stratu blízkeho človeka či niečoho iného dôležitého v živote. Ak sa s tým nevieme vyrovnať a už v minulosti nás prepadávali depresie, mali by sme si o tom pohovoriť najprv s priateľmi. Ak to nepomáha, treba vyhľadať psychológa alebo psychiatra.“
Čo by sme mali alebo naopak nemali robiť, aby sme sa depresii cez Vianoce vyhli?
„Začať treba už asi počas prípravy Vianoc. Nie je dobré, ak si z Vianoc urobíme obdobie, keď sa nutne musia dodržať všetky tradície. A nie je ani správne snažiť sa všetkým zabezpečiť čo najviac darčekov až do tej miery, že sme úplne vyčerpaní a unavení. Vianočná atmosféra bude istotne príjemnejšia, ak v domácnosti nebude až do poslednej chvíle vládnuť predvianočný ruch a zhon. Keďže to neraz napokon predsa tak dopadne, mali by sme si povedať, že Vianoce sú časom, keď sú ľudia k sebe tolerantnejší, a malo by to platiť aj vo vzťahu k dodržiavaniu rôznych rodinných rituálov a zvyklostí. Je strašné, ak sa napríklad niekde povie, že štedrovečerná večera musí byť o piatej. Ak na tom trvá povedzme hlava rodiny a všetci sa chcú podvoliť, sú potom nervózni, či sa to podarí. Nájsť si však správny prístup k takémuto človeku nemožno až v posledný deň, treba na tom pracovať počas celého roka.“
Dôvodom smútku nie je vždy únava z predvianočného zhonu.
„Vianoce a Nový rok sú aj obdobím, keď si ľudia dávajú predsavzatia, ale tiež aj hodnotia, čo urobili. Niektorí ľudia sú veľmi pedantní a myslia si, že všetky predsavzatia sa musia splniť. Pre nesplnené predsavzatia sa môže človek cítiť zle. Ale väčšina novoročných predsavzatí je nereálna už od samého začiatku, preto ich netreba brať veľmi vážne. Predsavzatia predsa nie sú na to, aby nás neurotizovali a kazili nám náladu.“
Treba si ešte na niečo dať pozor?
„Na stravovanie. Vianoce sa totiž u nás stali sviatkami absolútneho prejedania. Aj tí, ktorí sa neprepíjajú, sa zvyčajne nenormálne prejedajú. Z jedla síce depresia nevzniká, ale pohyb veľmi pomáha proti depresii.“
Nedolieha počas Vianoc na ľudí najviac samota?
„Preto je dobré porozmýšľať už pred Vianocami, ako ich budeme tráviť. Poznám ľudí, ktorým vyhovuje, že sú sami. Ale ak človek nechce byť cez Vianoce sám, mal by si v priebehu celého roka budovať okolo seba sieť ľudí. Mám také skúsenosti, že aj keď je to rodinný sviatok, priateľom často vôbec neprekáža, ak k nim príde niekto aj na Štedrý večer. Ale ľudia majú často zábrany ísť. Netreba sa báť a skúsiť to. Pre starých ľudí obyčajne organizujú spoločné štedrovečerné večere rôzne kluby. A myslím si, že ak veriaci navštívia kostol, nemá to pre nich význam len z hľadiska viery, poskytne im to aj pocit účasti v spoločenstve podobne cítiacich ľudí.“
JANA MARTINKOVÁ