BRATISLAVA. Obyvatelia, fyzické i právnické osoby, ktoré v roku 2014 v Bratislave nadobudli novú nehnuteľnosť alebo sa na ich pôvodnej zmenil výmer základu dane, musia do 31. januára podať daňové priznanie. Okrem rodinných domov či bytov do predmetu zdanenia pritom patria aj podzemné garáže, ambulantné stánky a prenosné trafostanice.
Sadzba dane ostáva aj naďalej nezmenená. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Bratislavy Ivana Skokanová.
Daň bratislavskej samospráve
Daňovník podáva priznanie k dani z nehnuteľnosti príslušnému správcovi dane, v tomto prípade bratislavskej samospráve. Bratislavčania platia dane na základe doručeného platobného výmeru, ktorý im mesto pošle najneskôr do konca mája. Radnica najprv posiela výmery právnickým a potom fyzickým osobám.
Daň je možné zaplatiť v troch splátkach, informovala Skokanová. Samospráva podľa záväzného nariadenia poskytuje 50-percentnú úľavu na dani pre občanov starších ako 70 rokov alebo pre daňovníkov, ktorí sú držiteľmi preukazu ZŤP.
Poštou alebo osobne
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti možno poslať poštou alebo doručiť osobne v podateľni oddelenia miestnych daní a poplatkov na Blagoevovej ulici v Bratislave.
V prípade posielania poštou správca dane odporúča pripojiť aj e-mailovú adresu alebo telefonický kontakt. Ako dodala Skokanová, prílohy stačia v obyčajnej neoverenej fotokópii a ako list vlastníctva postačí priložiť kópiu informatívneho výpisu z katasterportálu.
Daňovník si nemusí v priznaní sám vypočítavať daň z nehnuteľností. Musí však uviesť číslo parcely, orientačné a súpisné číslo pri stavbách, ak ide o byt, tak treba uviesť číslo bytu, vysvetlila Skokanová. Všetky tieto údaje možno nájsť v liste vlastníctva k nehnuteľnosti alebo v rozhodnutí odboru katastra nehnuteľností či v zmluve.
Pri bezpodielovom vlastníctve manželov podáva priznanie len jeden z manželov. V prípade spoluvlastníkov podávajú vlastníci daňové priznanie buď každý zvlášť do výšky svojho podielu, alebo ak sa dohodnú, podá priznanie jeden z nich. Ak daňovník nedodrží lehotu na podanie daňového priznania alebo vypočítanú daň nezaplatí, samospráva mu môže udeliť pokutu od päť až do 3 000 eur.
V hlavnom meste je evidovaných približne 200-tisíc daňovníkov, fyzických i právnických osôb. Mesto na dani z nehnuteľnosti získa približne 54 miliónov eur, tento príjem sa delí stanoveným podielom medzi mesto a mestské časti. Ako vysvetlila Skokanová, príjem dane z nehnuteľností do mestskej kasy nie je účelovo viazaný, mesto tieto peniaze používa na plnenie povinností obcí zo zákona o obecnom zriadení, teda napríklad na dopravu, čistotu, osvetlenie či zeleň v meste.