
Zdroj: IVO, december 2002
Zatiaľ čo v septembri sa parlamentných volieb zúčastnilo 72,4 % voličov, v komunálnych voľbách odovzdalo svoj hlas iba 27,4 % Bratislavčanov. Nezáujem o komunálne voľby však automaticky neznamená nezáujem o to, kto zasadne do kresla primátora. Na otázky ako sú Bratislavčania s výsledkom volieb primátora spokojní, či podľa nich bude Andrej Ďurkovský lepší ako jeho predchodca, a ktorý problém by mal novozvolený primátor a poslanci mestského zastupiteľstva riešiť ako prvý, hľadal odpovede Inštitút pre verejné otázky. V spolupráci s agentúrou GfK zrealizoval reprezentatívny telefonický prieskum tesne po vyhlásení výsledkov komunálnych volieb v Bratislave.
Spokojní sú aj nevoliči
Medzi Bratislavčanmi vysoko prevažuje spokojnosť s novozvoleným primátorom Andrejom Ďurkovským. S takýmto výsledkom komunálnych volieb je spokojných až 67 % opýtaných, pričom nespokojnosť vyslovilo iba 13 % opýtaných. Spokojnosť však neprevažuje iba medzi Bratislavčanmi, ktorí sa volieb zúčastnili, ale aj medzi tými, ktorí voliť neboli. Možno predpokladať, že ak by aj bola volebná účasť vyššia, výsledok voľby primátora by výrazne neovplyvnila. Najvyššia spokojnosť je v Starom Meste (75 % spokojných) a relatívne najnižšia u Petržalčanov (59 % spokojných).
Ďurkovský lepší ako Moravčík
Výrazná časť respondentov (72 %) považuje A. Ďurkovského za lepšieho primátora ako bol J. Moravčík, aj napriek tomu, že sa ešte funkcie neujal. Opačný názor vyslovilo 6 % opýtaných, 22 % nevedelo odpovedať. Nádeje doňho vkladajú nielen voliči ale aj nevoliči. Zatiaľ čo 81 % obyvateľov Starého Mesta považuje Ďurkovského sa lepšieho primátora, akým bol jeho predchodca, medzi obyvateľmi Petržalky takto uvažuje už len 62 %.
Problém dopravy treba riešiť ako prvý
Volení zástupcovia by sa mali v prvom rade venovať problému dopravy. Ten uviedol najväčší počet opýtaných Bratislavčanov – 43 %. Medzi ďalší závažný problém patrí aj kriminalita, násilie, drogy a bezpečnosť občanov mesta – uviedlo ho 18 % respondentov. Naliehavosť týchto problémov je však charakteristická pre každú metropolu. Typickým problémom pre komunálnu úroveň patrí iba okrajové miesto. Bývanie uviedlo ako naliehavý problém necelých 5 % Bratislavčanov; budovanie, opravu a údržbu komunikácií 4 %; starostlivosť o čistotu mesta, problém komunálneho odpadu 4 % atď.
Napriek tomu, že drvivá väčšina Bratislavčanov komunálne voľby „odignorovala“, ich výsledok je všeobecne považovaný za dobrý. Jedným z kľúčových kritérií je pritom politická orientácia jej obyvateľov. Bratislavu považujú za baštu stredo-pravých strán, a preto sa aj pri pomerne nízkej volebnej účasti dalo kalkulovať s úspechom ich kandidátov. Otázkou však je, dokedy sa Bratislavčania budú cítiť tak „politicky bezpečne“, že nepôjdu voliť. Výsledok volieb primátora Prešova je viac ako poučný.
MARIÁN VELŠIC
Inštitút pre verejné otázky Bratislava
Ktorý problém by mali, podľa Vás, riešiť novozvolený primátor a poslanci mestského zastupiteľstva ako prvý? (v %)
problémy dopravy 42,6
kriminalita, násilie, drogy, bezpečnosť občanov mesta 18,4
problémy bývania 4,6
budovanie, oprava a údržba ciest a chodníkov 4,2
starostlivosť o čistotu mesta, problém komunálneho odpadu… 4,0
nezamestnanosť a nedostatočné pracovné príležitosti 2,8
korupcia, rodinkárstvo, tunelovanie, rozkrádanie, … 1,6
vzhľad, úprava mesta, poriadok vo všeobecnosti 1,4
problémy zdravotníctva 1,4
(Krátené) Zdroj: IVO, december 2002