BRATISLAVA. Vybudovať fungujúci a efektívny manažment medzi Bratislavou a rakúskou prihraničnou oblasťou a koordinovať územný rozvoj Bratislavy, jej mestských častí a susedných rakúskych obcí, to je cieľom cezhraničného projektu BAUM (Bratislava Umland Management). Jedným z výstupov projektu je aj urbanistická štúdia, ktorú už hlavné mesto prerokovalo. Jej finálna verzia je verejnosti sprístupnená na stránke projektu www.projekt-baum.eu i na www.bratislava.sk. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.
Štúdia navrhuje koncepciu rozvoja špecifického hraničného územia Bratislavy a susedných rakúskych obcí formou overovacieho územnoplánovacieho podkladu. Ten môže neskôr slúžiť ako podnet na zmeny a doplnky záväznej územnoplánovacej dokumentácie hlavného mesta, respektíve v územnoplánovacom procese na rakúskej strane riešeného územia.
Urbanistická štúdia môže tiež poslúžiť ako podklad pre koncepty rozvoja malých rakúskych regiónov či pre prípadné zmeny iných rozvojových dokumentov a koncepcií.
"Región slovenského hlavného mesta a jeho okolia je jediný nielen svojou polohou v srdci Európy, ale aj prítomnosťou hranice medzi Rakúskom a Slovenskom. Dynamika Bratislavy ovplyvňuje vývoj aj v okolitých, vidiecky štruktúrovaných obciach oboch štátov. Koordinovaný cezhraničný územný rozvoj tejto oblasti si preto popri intenzívnej harmonizácii miestnych potrieb vyžaduje aj vytváranie štruktúrovaných rámcových podmienok pre plánovanie," vysvetlila Skokanová.
Cezhraničný projekt je spracovaný v rámci programu cezhraničnej spolupráce Slovensko-Rakúsko 2007-2013. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja, ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Spolkových krajín Dolné Rakúsko a Burgenland a mesta Bratislavy.