PETRŽALKA. Petržalská samospráva od 7. júla poskytla možnosť odpracovať nezamestnaným potrebný počet hodín na základnú dávku v hmotnej núdzi. Ako agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Miestneho úradu Petržalka Michaela Platznerová, od tohto dátumu sa na úrade a jeho organizáciách vystriedali desiatky nezamestnaných. Mnohí z nich neodpracovali ani jeden celý mesiac.
„Sami sa stretávame s neochotou poberateľov dávok pracovať, nemajú pracovné návyky ani disciplínu. Mnohí to berú ako nutné zlo a tak k tomu aj pristupujú,“ dodal petržalský starosta Vladimír Bajan.
Na odpracovanie si ľudia môžu vybrať z rôznych prác v závislosti od ich vzdelania. Obciam a mestám v tejto súvislosti pribudli nové povinnosti. Podľa zákona museli pripraviť podmienky na to, aby ľudia, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi, mohli začať pracovať. Prácu im museli ponúknuť a okrem prípravy podmienok tiež musia byť zabezpečené všetky pracovné pomôcky ako aj ochranné prostriedky.
Podľa Platznerovej Miestny úrad v Petržalke ponúkal na odpracovanie najmä pomocné práce ako upratovanie, pomoc pri práci s klientmi v Dome osobitného určenia, ale aj pri niektorých jednoduchých administratívnych prácach. „Doteraz sa tu vystriedalo 11 poberateľov dávky v hmotnej núdzi. Viac nezamestnaných využívajú rozpočtové a príspevkové organizácie mestskej časti, kde v súčasnosti pracuje 39 pracovníkov, v Stredisku sociálnych služieb je deväť pomocných sociálnych pracovníkov a ostatní sú pomocní robotníci v kultúrnych zariadeniach Petržalky, miestnej knižnici, Stredisku služieb školám a školským zariadeniam, miestnom podniku verejno-prospešných služieb ale aj v Základnej škole na Holíčskej ulici,“ zhrnula Platznerová.
Podľa informácie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny pracuje ďalších 31 nezamestnaných Petržalčanov v neziskovej organizácii Memory, Úsmev ako dar a Marianum. Petržalská samospráva aj s ohľadom na veľkosť územia a široký záber povinností deklaruje stále dopyt po nezamestnaných na výkon drobných obecných prác. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny má však problém s nezamestnanými, ktorí nie sú ochotní si dávky v hmotnej núdzi odpracovať. Medzi nezamestnanými sa nachádzajú aj takí, ktorí nikdy v živote nepracovali a tých neprinúti pracovať ani hrozba straty sociálnych dávok.
Základnú dávku od štátu vo výške 61,60 eura dostane od júla 2014 len ten občan v hmotnej núdzi, ktorý odpracuje 32 hodín mesačne v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckych činností. Takéto zmeny priniesla novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú parlament schválil ešte koncom minulého roka. Na Slovensku poberá dávky v hmotnej núdzi približne 170-tisíc občanov. V Bratislave a bratislavských okresoch je najmenej ľudí odkázaných na tieto dávky.