
Andrej Ďurkovský otvoril prvú fľašu šampanského už v sobotu o 21. hodine. FOTO SME - PAVOL MAJER
V mestských častiach, ale aj v meste väčšinou víťazilo zoskupenie okolo KDH. Primátorom Bratislavy sa stal Andrej Ďurkovský, nominant koalície KDH – ANO – DS – SZS – DÚ. Svojho najsilnejšieho súpera Juraja Sterna (SDKÚ – SMK – OKS) predbehol trojnásobne. „Ďurkovský presvedčil v pozícii starostu Starého Mesta, Bratislavčania dali prednosť jeho viditeľným výsledkom,“ hovorí politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Koalícia, ktorá nominovala Ďurkovského (ale bez strany ANO), získala prevahu aj v mestskom zastupiteľstve. Z 80 poslaneckých miest obsadí 38, druhá pravicová koalícia 29 miest.
Už výsledky parlamentných volieb ukazovali, že SDKÚ má v Bratislave silné zastúpenie, napríklad v Starom Meste stranu volilo takmer 40 percent voličov. Percentá zo septembra dávali odvahu pri vyjednávaní koalícií. Komunálne voľby však dopadli trošku ináč.
Do mestského zastupiteľstva sa napríklad nedostal Roman Vavrík, šéf Krajského zväzu SDKÚ, doteraz považovaný za najsilnejšieho muža v meste. Nezvolili ho Petržalčania, kandidoval tam v 17. obvode. SDKÚ tiež utrpela porážku v mestských častiach, kde mala svojich kandidátov na posty starostov – v Starom Meste, Dúbravke, v Novom Meste, vo Vrakuni. Zostali jej starostovia v Petržalke, Ružinove a v Devíne. Petržalčania a Ružinovčania však starostov nemenili, zmena nastala v len Devíne.
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova výsledky volieb zodpovedajú reálnej sile pravicových blokov. „V mestskom zastupiteľstve získali oba pravicové bloky solídne zastúpenie,“ hovorí, „podpora kandidátov na posty starostov nedopadla tak, ako v SDKÚ očakávali. Kandidáti na starostov zrejme nemali dôveru voličov, presvedčili iní.“
Na komunálnych voľbách vidí pozitívne to, že sa nepotvrdili predpovede o výrazne nízkej účasti. „Ľudia sa zaujímajú o komunálnu politiku, a to je dobrý signál.“
Účasť v celom meste bola 27,6 percenta, najmenej ľudí prišlo voliť v Petržalke – 19,7 percenta a najviac v Čunove – až 76 percent. V Petržalke stále funguje fenomén veľkého mesta – anonymita, čo znižuje účasť v komunálnych voľbách. Kým mestské časti ako Rusovce sú netypické pre Bratislavu. Boli kedysi samostatnými obcami, a preto aj postoj ľudí k voľbám je iný ako napríklad v Petržalke.
Ľavicové a národne orientované strany boli vo voľbách menej úspešné, podobne sa v Bratislave nepresadila ani strana Smer.
INGRID DROZDÍKOVÁ