V Pálffyho paláci je fotograf génius a aj merač priestoru. Pokračuje aj výstava Sorela o socialistickom realizme.
BRATISLAVA. Kto nestihol vidieť v novembri, môže to ešte dobehnúť v decembri, no už len čiastočne. Mesiac fotografie sa totiž ešte neskončil, a hoci je s fotkou spätý november, niektoré výstavy pokračujú. Fotke v rámci festivalu napríklad stále patrí mestská galéria. V jej Pálffyho paláci sa dajú vidieť pohľady talianskeho fotografa Gabriele Basilico a aj snímky rakúskeho fotografa Rudolfa Koppitza.
Dve výstavy, obe o fotografii a v jednom priestore, no každá úplne iná. Kým Basilico je fotografom mestskej krajiny, Koppitza, fotografa začiatku 20. storočia, nazývajú v rámci výstavy, ktorá má propagovať historickú fotografiu strednej Európy, fotografom géniom.
Merač priestoru
Mesto, ulice, súčasná krajina a zastavaný priestor. Také sú snímky Basilica, ktoré zozbieral aj počas svojich ciest. Pri pohľade na ne je jasné, prečo talianskeho fotografa nazývajú vášnivým poetom dnešnej krajiny či, ako si sám zvykol hovoriť, meračom priestoru.
Výstavy
Pokračujú
- Teatrálny svet – SNM - do 18. februára;
- Sorela – Stredoeurópsky dom fotografie – 14. decembra;
- Klaus Pichler – Rakúske kultúrne fórum – do 31. decembra;
- Gabriele Basilico a Rudolf Koppitz - GMB – do 11. januára.
Foto: Rudolf Koppitz
Fotograf sa totiž zaoberá myšlienkou globálneho priestoru, kde sa miešajú majetky, kultúry či rôzne architektúry. Basilico vraví, že fotografia je preň už niekoľko rokov sprostredkovateľkou jeho vzťahu k mestám a mestským priestorom. Priznáva tiež, že ho fascinuje architektúra mestských dominánt.
Či budú vás fascinovať jeho pohľady na mestskú krajinu v Miláne, Moskve, Šanghaji, Riu či San Franciscu, môžete v Pálffyho paláci na Panskej vyskúšať do 11. januára.
Akt aj prieskumy pilota
V rovnaký januárový deň sa končí aj druhá výstava v mestskej galérii, ktorá ešte patrí k Mesiacu fotografie. V rámci skúmania a propagovania historickej fotky predstavuje rakúskeho umelca Rudolfa Koppitza, ktorý je medzinárodne uznávaný pre svoj unikátny spôsob miešania piktorializmu. V paláci sú fotky zo všetkých období jeho tvorby, čiže okrem známych aktov vrátane slávnej fotky Štúdia pohybu z roku 1925 sa dajú pozrieť aj magické krajinky, ktoré Koppitz vyvolával rôznymi komplikovanými technikami tlače, či snímky, ktoré urobil ako prieskumný pilot vzdušných síl počas prvej svetovej vojny.
Keď Koppitz musel počas vojny narukovať, pridelili mu na území Galície a neskôr Talianska rôzne úlohy v oblasti prieskumnej fotografie, ktorá sa vtedy začala rozvíjať.
Dorota Holubová zo Stredoeurópskeho domu fotografie za organizátorov festivalu Mesiac fotografie hodnotí výstavy v Pálffyho paláci ako najobľúbenejšie, patria vraj k najnavštevovanejším.
Vkĺznuť do inej kože
Úplne iná je výstava ďalšieho rakúskeho fotografa, ktorého ešte do konca decembra predstavuje Mesiac fotografie. Súčasný fotograf Klaus Pichler snímal v rámci svojho projektu ľudí v kostýmoch medzi štyrmi stenami. Jeho fotografie z prezliekania a prijímania inej identity vystavuje Rakúske kultúrne fórum na Hodžovom námestí. Viedenský fotograf nazval projekt Len my dvaja a hovorí, že princíp prezliekania je niečo, čo tkvie hlboko v nás, je to základná vlastnosť nezávislá od kultúrneho prostredia. Tak vznikla napríklad fotka Batmana pri kuchynskej linke či rytiera pri žehliacej doske.
Holubová upozorňuje, že aj výstavy v Stredoeurópskom dome fotografie sa dajú pozerať aj tento mesiac.
„Fotografie víťazov Leica Oscar Barnack Award 2013 zobrazujú každodenný život na Aljaške a v Arktíde,“ pozýva Holubová. „Na druhom poschodí sa nachádza pútavá výstava s názvom Sorela od Josefa Mouchu.“ Český fotograf sa pýta: „Chcete socialistický realismus? Máte ho mít!“ Pri fotkách a momentkách sa tak dá na Prepoštskej do 14. decembra premýšľať a možno aj spomínať.
Gabriele Basilico: Moskva
Gabriele Basilico: Moskva
Gabriele Basilico: San Francisco
Diela a výstava Rudolf Koppitz: