BRATISLAVA. Spolu by ho podľa získaných hlasov s prehľadom porazili, veľkú šancu by mohol mať aj každý z kandidátov od druhého po piate miesto, keby získal podporu hoci len jedného z konkurentov.
Každý sám však na staronového starostu bratislavskej Petržalky Vladimíra Bajana (nezávislý) nestačil.
Vyzvali ho ôsmi, tváre známe nielen z bratislavskej komunálnej politiky. Viacerí boli nezávislí.
Lekárku Ivetu Plšekovú postavila veľká pravicová koalícia Sieť, KDH, Mladá Petržalka, SaS, Most-Híd a SZ. Skončila s výrazným odstupom až štvrtá.
Najbližšie bol k Bajanovi mestský poslanec Ján Hrčka (nezávislý), ktorému tesne pred voľbami pribudli na bilbordoch strany KDS, Nova, OKS, OĽaNO, Zmena zdola, DÚ.
Hrčka na Bajana strácal vyše osemsto hlasov. Tesne za ním skončil právnik Transparency International Slovensko Pavel Nechala (nezávislý) s podobným ziskom.
„Bolo mi jasné, že s pánom Nechalom máme rovnaký typ voličov,“ povedal po voľbách Hrčka. Obaja hovoria, že sa snažili o dohodu.
Ján Hrčka (vľavo), Pavel Nechala (v strede) a Iveta Plšeková (vpravo).
Foto: SITA, TASR
Rozhodli osobné vzťahy
Výsledky
Starosta:
- Vladimír Bajan (nezávislý) 6382 hlasov, 23 %;
- Ján Hrčka (nezávislý s podporou KDS, Nova, OKS, OĽaNO, Zmena zdola a DÚ) 5572 hlasov, 20,1 %;
- Pavel Nechala (nezávislý) 5291 hlasov, 19,1 %;
- Iveta Plšeková (Sieť, KDH, Mladá Petržalka, SaS, Most-Híd a SZ) 3628, 13,1 %;
- Marian Greksa (nezávislý) 2735 hlasov, 9,88 %;
- Daniel Šavel (nezávislý s podporou Smeru) 2712 hlasov, 9,79 %;
Petržalské zastupiteľstvo (35 poslancov):
- 19 poslancov za KDH, Mladá Petržalka, Most, Sieť, SaS, SDKÚ, SZ;
- 9 poslancov za KDS, Nova, OKS, OĽaNO, Zmena zdola;
- 3 poslanci za Smer, Lepšia štvrť, SNS, SDS, SMS a SZS;
- štyria nezávislí.
„Povedal som mu, aby sme spravili spoločnú tlačovku, na ktorej vyzveme kandidátku pravice Ivetu Plšekovú, aby sa vzdala v prospech jedného z nás dvoch, v ktorého prospech by sa potom vzdal aj ten druhý,“ hovorí Hrčka.
Nechalovi sa toto riešenie nepozdávalo. „On hovoril o dohode, ale vyzeralo by to tak, že ja sa vzdám. S pani Plšekovou mám naštrbené osobné vzťahy, on si s ňou tyká,“ vraví Nechala.
Ďalej podľa neho Hrčka chcel, aby rozhodli politické strany. „On fungoval vo viacerých politických kluboch, ja v žiadnom.“
Dodáva, že sa mu zdalo nekorektné, aby sa vzdal, keď ho už podporili viaceré osobnosti, najmä expremiérka Iveta Radičová.
„Snažil som sa. Áno, jediná vec, ktorú som neurobil, bolo, že som sa nevzdal v prospech pána Nechalu, ktorý by potom porazil pána Bajana. Neurobil som to preto, lebo on nebol ochotný ustúpiť ani o milimeter,“ povedal zasa Hrčka.
Piaty skončil rocker Marian Greksa (nezávislý).
„Ak by bol krátko pred voľbami relevantný prieskum, ktorý by ukázal, že som na piatom mieste, tak by som sa určite vzdal v prospech pána Nechalu alebo pána Hrčku,“ dodáva s tým, že podľa prieskumu zverejneného TA3 bol tretí, a preto si veril.
Bugár: Mali ísť s nami
„Všetci boli ochotní hovoriť len o tom, aby som sa ja vzdala v prospech niekoho iného,“ hovorí Plšeková. Dodáva, že na odstúpenie by potrebovala súhlas strán, ktoré ju nominovali.
„My sme sa snažili dohodnúť s ostatnými, aby sa vzdali v prospech kandidátky, ktorá má za sebou politické strany aj odborníkov,“ hovorí predseda Mostu-Híd Béla Bugár.
Plšekovú nominovala jeho strana. Ostatní kandidáti takú dohodu nechceli.
„V celej Bratislave sme sa snažili o širokú pravicovú koalíciu, ktorá v Petržalke nevyšla,“ povedal hovorca Siete Ján Orlovský.
„Pani Plšekovú sme podporili z tohto dôvodu, ale nezávislí kandidáti a pán Bajan sa ukázali ako priechodnejší,“ uznal.
Bajan sa od roku 1994 stal už piaty raz starostom Petržalky, medzitým bol raz bratislavským županom.
„Táto predvolebná kampaň bola mimoriadne štvavá a zo strany niektorých protikandidátov prichádzali podpásovky, ktoré boli v príkrom rozpore s férovým volebným súbojom,“ píše v povolebnom vyjadrení.
Na otázky v utorok neodpovedal, ani nenapísal na aké podpásovky myslel.
Bajan sa dostal aj do mestského zastupiteľstva. Nezávislí kandidáti sa zhodujú, že za jeho víťazstvo môže aj nízka účasť 29 percent a že k urnám chodili hlavne starší ľudia.