SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

V Bratislave padli Ftáčnik, Rosová, Sandtner aj Hanulíková

Primátorom Bratislavy bude Ivo Nesrovnal, nezávislý kandidát, ktorý sa rozišiel so stranami.

(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

 • vystúpil z SDKÚ, so Sieťou mu to nevyšlo, aj tak vyhral. Primátorom Bratislavy bude Ivo Nesrovnal. Získal vyše 50-tisíc hlasov, čo je viac ako 39 percent hlasov.
 • účasť v Bratislave bola len 33,79 percenta.
 • Nesrovnal získal o takmer desaťtisíc menej, ako pred štyrmi rokmi Ftáčnik. Dosluhujúci primátor Milan Ftáčnik teraz získal 40-tisíc hlasov, teda takmer 31,4 percenta hlasov. Nateraz končí v politike, ide učiť.
 • Milan Kňažko (35-tisíc hlasov a teda 27,6 percenta hlasov) je sklamaný, jeho podporovateľka Zuzana Ťapáková viní z jeho prehry médiá.
 • SDKÚ stratila jednu zo svojich posledných bášť, Staré Mesto. Táňu Rosovú porazil Radoslav Števčík, šéfredaktor Bratislavských novín pred druhým Gáborom Grendelom o 25 hlasov.
 • k Števčíkovi sa v nedeľu ráno prihlásil ako ku kandidátovi s podporou Smeru premiér Robert Fico.
 • medzi starostami potvrdili svoju funkciu Vladimír Bajan v Petržalke, Dušan Pekár v Ružinove, Rudolf Kusý v Novom Meste či Peter Pilinský v Rači.
 • Smer stratil okrem primátora aj starostku Karlovej Vsi - Ivetu Hanulíkovú nahradí Dana Čahojová zo združenia Naša Bratislava.
 • padol aj starosta Dúbravky Ján Sandtner podporovaný Smerom, nahradí ho pravicový kandidát Martin Zaťovič.
 • zo 17 starostov sa po voľnách vymenia iba štyria.

Minútu po minúte sme ukončili

4:06 Víťazstvo Iva Nesrovnala potvrdili aj výsledky na stránke Štatistického úradu. Účasť v Bratislave bola iba 33,79 percenta.

3:36 V Starom Meste vyhral Radoslav Števčík, šéfredaktor Bratislavských novín. Starostku Tatianu Rosovú z SDKÚ porazil podľa Novy aj jej kandidát Gábor Grendel (viac tu). Števčík vyhral podľa Roberta Žitňanského z Novy o 25 hlasov.

3:20 Starostkou Karlovej Vsi bude Dana Čahojová z občianskeho združenia Naša Bratislava.

2:48 V bratislavskom Starom Meste sú voľby napínavé aj takmer tri hodiny po polnoci. Robert Žitňanský z Novy hlási, že ich kandidát na starostu Gábor Grendel zaostáva o zhruba dvadsiatku hlasov za Radoslavom Števčíkom, šéfredaktorom Bratislavských novín. Predpovedá prepočítanie hlasov, pre množstvo neplatných lístkov. Je stále jasnejšie, že starostka Táňa Rosová z SDKÚ končí.

2:29 Milan Ftáčnik sa nateraz lúči s politikou. Pôjde zrejme učiť naspäť na vysokú školu. Rozhovor s Ftáčnikom tu.

2:27 Asi najvyššia účasť v Bratislava bola v malej časti Čunovo - 72 percent. Zvolili tam opäť doterajšiu starostku Gabrielu Ferenčákovú.

2:23 Jarovce obhájil Pavel Škodler, Rusovce Dušan Antoš.

2:20 V Novom Meste pokračuje ako starosta Rudolf Kusý (viac tu), v Ružinove Dušan Pekár z KDH (viac tu). Raču zasa obhájil Peter Pilinský zo Strany zelených (viac tu).

2:18 V Dúbravke skončil dlhoročný starosta Ján Sandtner. Nahradí ho Martin Zaťovič z SDKÚ (viac tu).

2:12 Potvrdené: starostom Petržalky zostáva Vladimír Bajan (viac tu).

1:42 Kandidát Novy na starostu Starého Mesta Gábor Grendel odkazuje svojim voličom, že novým starostom bude zrejme Radoslav Števčík, šéfredaktor Bratislavských novín. Tretia by mala byť súčasná starostka Tatiana Rosová.

1:36 Občianske združenie Naša Bratislava tvrdí, že v Petržalke zostáva starostom Vladimír Bajan. Ich kandidát Ján Hrčka na neho stratil údajne 800 hlasov.

1:35 V Podunajských Biskupiciach bude podľa očakávaní starostkou aj ďalej Alžbeta Ožvaldová z Mosta-Híd, ktorá mala podporu pravice aj Smeru.

1:29 V Ružinove podľa informácií zo štábu Nesrovnala post starostu obhájil Dušan Pekár z KDH, v Rači zasa Peter Pilinský zo Strany zelených.

1:20 V štábe Milana Kňažka už balia aparatúru, namiesto šansónov tu hrá reprodukovaná hudba. Kandidát už k výsledkom dnes nič nepovie, hostia odchádzajú domov. Ľudia z kampane si po napätom čakaní na výsledky oddýchli, dokonca otvárajú pripravené šampanské. Zrejme si chcú pripiť aj na tretie miesto.

1:17 V štábe u Nesrovnala sú aj kandidát na starostu Ružinova Ján Buocik a kandidát na starostu Rače Michal Drotován (obaja z SDKÚ). Nesrovnal tento rok z SDKÚ odišiel.

vitaz_res.jpg

Budúci primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

1:13 V hoteli Devín sa tlieska. Ivo Nesrovnal sa postavil pred novinárov a poďakoval svojej partnerke, dcérke a všetkým voličom. Bližšie sa vyjadrí, keď budú známe oficiálne výsledky. "Hejteri odišli," tešili sa Nesrovnalovi podporovatelia s modernými účesmi. Atmosféra sa konečne uvoľnila, viacerí si pripíjajú s vínom. O chvíľu budú musieť priniesť nové fľaše.

ivovitazny_res.jpg

Spokojný víťaz Ivo Nesrovnal s partnerkou. FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

1:10 Milan Kňažko hovorí, že zvolenie Nesrovnala nie je dobrá správa pre Bratislavu. "Je spoluzodpovedný za stav tohto mesta minimálne za posledné štyri roky. Je mi to ľúto. Bol som presvedčený, že Bratislava potrebuje zmenu. Ďakujem voličom, ktorí mi dali dôveru." Na ďalšie otázky odpovie až po zverejnení oficiálnych výsledkov.

1:07 Porážku už priznal aj Milan Kňažko. Primátorom Bratislavy bude Ivo Nesrovnal (nezávislý).

00:58 Nesrovnal ohlásil tlačovku na jednu hodinu. Novinári nakúkajú dnu pri každom otvorení dverí, za ktorými sa skrýva. Dá sa povedať, že je očakávaný ako rocková hviezda.

00:57 Milan Ftáčnik po sčítaní troch štvrtín hlasov zagratuloval Ivovi Nesrovnalovi k pravdepodobnému zvoleniu. Nateraz vylúčil, že by pokračoval v celoslovenskej politike.

ftacniksmutny_res.jpg

Hudba hrala Ftáčnikovi aj po priznaní porážky. FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

00:53 Vo Vajnoroch zostáva starostom Ján Mrva (nezávislý), v minulosti člen SDKÚ.

00:50 Občianske združenie Naša Bratislava píše, že ich kandidátka Dana Čahojová (nezávislá s podporou OĽaNO, OKS, Zmena zdola, Demokratická únia) výrazne porazila doterajšiu kandidátku Karlovej Vsi Ivetu Hanulíkovú zo Smeru. Má údajne náskok 1000 hlasov. Viac čítajte tu.

00:43 V Devíne obhájila kreslo starostky Ľubica Kolková (Sieť, Most-Híd, SDKÚ, SaS, KDH). Viac čítajte tu.

00:42 Amosféra v Kňažkovom štábe je stále chladnejšia. Kandidát aj so štábom odišli z miestnosti, kde doteraz čakali na výsledky spolu s novinármi.

00:41 Na stoloch v Nesrovnalovom štábe pribúdajú poháre s vínom. Skupinka mužov a mladších podporovateľov s modernými účesmi je najhlučnejšia, nahlas sa smejú. Zaznel neopätovaný jedno alebo dvojčlenný potlesk. Nesrovnal sa stále skrýva za dverami s nápisom "Diplomat".

00:35 Milan Ftáčnik priznal na tlačovke porážku v primátorských voľbách.

00:29 U Ftáčnika sú už niektorí z hostí nervóznejši. Kamera Projektu N dostala od muža v modrom saku jednu "otcovskú" po kamere a druhú po mikrofóne.

00:26 Neoficiálne informácie zo štábu Gábora Grendela hovoria, že v Starom Meste tesne vedie Radoslav Števčík nad Grendelom. Ide však o rozdiel iba 40 hlasov.

00:20 Primátor stále spieva. Teraz "dólina maja". Nie je jasné, či si ruský song vybral Ftáčnik, alebo ho dostal darom od ľudovky. Hlasno ťapká a spieva. Už ho opäť fotia.

00:18 U Nesrovnala sa schyľuje k tlačovke, ľudia sú napätí. Hostí vystrašil tajomný hlas. Nakoniec sa ukázalo, že to bol Peter Bielik z TA3. Ftáčnik už skôr ohlásil vystúpenie na pol jednu.

00:11 Prvý istý víťaz v Bratislave je staronový starosta Záhorskej Bystrici Jozef Krúpa (pravicová koalícia). Istý bol už vopred, kandidoval totiž jediný. Viac o menších častiach Bratislavy tu.

00:10 U Ftáčnika neplače nikto, píše Miro Kern. Primátor je pokojný a opäť spieva s ľudovkou. Už ho ale nefotia.

ftacnikzeleny_res.jpg

S kým telefonuje? FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

00:09 V štábe Tatiany Rosovej v Starom Meste nemajú priebežné výsledky. Informácie Novy o vedení Gábora Grendela nevedia komentovať.

00:07 U Nesrovnala sa znova vyťahuje violončelo.

00:06 Katarína Feldeková spieva v Kňažkovom volebnom štábe šansóny. Niektoré sú smutnejšie, niektoré dokážu prítomných aspoň trochu rozveseliť. Medzi Kňažkovými ľuďmi cítiť nervozita, šepkajú si, že trend nie je dobrý, no informácie majú väčšinou len z médií.

00:06 Aj v štábe Milana Ftáčnika si už myslia, že vyhrá Nesrovnal. Ľudovka už nehrá, skoro všetci hostia si posadali. Z vedenia Smeru neprišiel nikto.

00:01 Novinári sa začali vracať do Nesrovnalovho štábu. "U ostatných dvoch plačú," hlási redaktorka TV JOJ. Tu to však ako u víťaza nevyzerá, Peter Bielik spoľahlivo prekričí všetkých prítomných.

23:58 Napriek informáciám o priebežnom vedení je u Nesrovnala atmosféra komorná.

23:57 Milan Ftáčnik nemá dobrú náladu. Novinárom povedal, že sa im vyjadrí okolo pol jednej na prízemi. Opäť odišiel.

23:53 Informácie z Novy ukazujú, že v Starom Meste to je tesný súboj medzi Gáborom Grendelom a Radoslavom Števčíkom. To by znamenalo, že padnúť môže doterajšia starostka Táňa Rosová. Viac si prečítajte tu.

23:53 Novinári nakoniec Ftáčnika objavili, píše Miro Kern. Do zeleno vysvietenej komôrky je vidieť zo sály. Fotia cez sklo ako telefonuje. Keď vyšiel, dal si bratislavský rohlíček.

23:52 "Počkám si na výsledky, nejdem sa zatiaľ k tomu vyjadrovať," opakuje Milan Kňažko na stále častejšie informácie, že v Bratislave podľa neoficiálnych výsledkov prehráva.

23:50 Robert Žitňanský z Novy sa teší z priebežných výsledkov Gábora Grendela v Starom Meste: "Gábor v Starom Meste priebežne vyhráva o 5 hlasov nad Števčíkom, Rosová podľa všetkého končí," píše na Facebooku.

23:46 Milan Ftáčnik kamsi zmizol, hoci bol celý večer v sále. Má za ňou vlastnú komôrku, do ktorej však doteraz takmer nechodil.

23:44 Aj u Kňažka hovoria, že nemajú informácie. Kňažko nevedel ani to, že RTVS a ďalší hovoria o vedení Nesrovnala.

23:44 Nálada u Ftáčnika napriek muzikálovým melódiám klesá. Väčšina sály má v rukách mobily a čuduje sa nad informáciami, že by mohol Nesrovnal vyhrávať. Vlastné neoficiálne informácie vraj nemajú, alebo sa apoň tak tvária.

23:34 Aj u Nesrovnala sa šepká, že môže vyhrať, píše reportér Michal Durdovanský. Kandidát to stále nechcel komentovať. Hovorí, že v Petržalke to asi bude tesné. Nesrovnala prišla podporiť aj Tatiana Kratochvílová, nedávno ešte kandidátka Siete na primátorku, ktorú strana krátko pred voľbami stiahla.

kratochvilova_res.jpg

Tatiana Kratochvílová (v strede) v štábe Iva Nesrovnala. Prišiel aj aktivista Matej Vagač (vľavo). FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

23:31 Neoficiálne výsledky podľa SITA a RTVS: V polovici okrskov v Bratislave víťazí nezávislý kandidát Ivo Nesrovnal. Po zrátaní 200 okrskov podľa zdrojov SITA je zatiaľ druhý Milan Ftáčnik a tretí Milan Kňažko.

23:26 O priebežných výsledkoch sú zrejme lepšie informovaní kandidáti ako novinári. Štatistický úrad stále nemá žiadne výsledky z Bratislavy, paralelné informácie majú strany od svojich zástupcoch v komisiách.

23:25 V centrále Ftáčnika to bolo asi tým vínom. Okrem sochy s pracovným názvom Rozinova koza tu teraz nie je nič zaujímavé.

koza_res.jpg

Reportér si nenechá ujsť žiadne umenie. Koza u Ftáčnika. FOTO SME - MIROSLAV KERN

23:24 V centrále Milana Ftáčnika stúpa nálada a ľudovka začala "džemovať". Novinári hádajú, či je to tým vínom, alebo primátorovi ľudia vedia to, čo oni nevedia. Už si aj prepli na TA3.

23:19 Indexy pravdepodobnosti na TA3 zaujali u Iva Nesrovnala hlavne novinárov. Zazneli dve tlesknutia dvoch rúk. Na veľkoplošnej obrazovke bol najprv niekoľko sekúnd zaseknutý záber na Petra Bielika.

23:18 Reportér Dušan Mikušovič píše, že dá kolegu Mira Kerna dole. Myslí tým počtom celebrít v štábe (Súboj Kňažko vs Ftáčnik).

23:09 Kňažkov zatiaľ Ftáčnika poráža aspoň v počte celebrít a známych ľudí. Kým Miro Kern u súčasného primátora zatiaľ nikoho nespoznáva, na Mlynské Nivy prišiel aj spisovateľ Ľubomír Feldek.

23:05 Kňažka okrem Zuzany Ťapákovej v štábe podporuje aj televízny režisér Peter Ňunéz.

knazko_nunez_res.jpg

Milan Kňažko, Zuzana Ťapáková a Peter Ňunéz. FOTO SME - DUŠAN MIKUŠOVIČ

22:51 Riaditeľ dopravného podniku Ľubomír Belfi sa najprv schovával pred kamerou SME a potom si zakryl tvár rukou. U Ftáčnika je to stále bez celebrít, alebo aspoň bez takých, ktoré Miro Kern pozná.

ftacnik_spieva_res.jpg

Primátorovi Bratislavy je do spevu. FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

22:48 Podľa priebežných výsledkov Štatistického úradu získali v Bratislavskom kraji strany takéto počty starostov: nezávislí kandidáti 7; Smer samostatne 2; koalícia KDH a Sieť 1, koalícia Most-Híd a SMK 1, koalícia SNS a Smer 1; koalícia SDKÚ, SNS a Smer 2. Hlasy sú zatiaľ spočítané iba v menších dedinách.

22:46 Do štábu Milana Kňažka pred malou chvíľou prišla bývalá riaditeľka televízie Markíza Zuzana Ťapáková, o ktorej bulvár v lete písal ako o kandidátke na primátora strany Sieť. Kňažko ju privítal a vybozkával, ona prezradila, že chcela prísť skôr, no vraj zablúdila.

knazko1_res.jpg

Milan Kňažko. FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

22:45 Do hotela Devín k Nesrovnalovi prišiel aj kandidát na starostu Petržalky Ján Hrčka (nezávislý). Vraví, že prišiel len na chvíľu, pôjde ešte za kandidátmi z Našej Bratislavy. "Zastavil som sa, lebo som bol pozvaný a chcel som popriať veľa šťastia, budeme ho všetci potrebovať," smeje sa.

22:42 Fotografi majú strašnú radosť, lebo Ftáčnik začal spievať s ľudovkou. Je to taký súkromný koncert, lebo s ňou spieva sám. Niektorí pritomní si začali lepiť reflexných smajlíkov na odevy, aj keď nikam nejdú.

ftacniktelka_res.jpg

Futbalisti vyhrali, Ftáčnik ešte výsledok netuší. FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

22:40 U Kňažka v štábe hovoria, že priebežne vyhráva v Jarovciach, jednej z najmenších častí.

22:38 Milan Kňažko pred chvíľou poprosil kolegov, aby obrazovku prepli na TA3. Zostal zaskočený, lebo spravodajská televízia miesto priebežných výsledkov vysiela výsledky NHL.

22:35 Futbal už skončil, takže Ftáčnik a ani zvyšok sály nemá na čo pozerať. Z bratislavských volebných miestností sem totiž neprišli zatiaľ žiadne výsledky. Fotografi posledné dve minúty futbalu čakali s objektívmi namierenými na Ftáčnika, aby mali nejakú živú fotku. Urobil im radosť pretože sa výrazne zazubil a povedal: "Jupí, je to tam."

22:30 "Nepokúšam sa o funkcie," povedal na krátkom brífingu bývalý minister zahraničných vecí, bývalý minister kultúry, bývalý prezidentský kandidát a teraz uchádzač o post primátora Bratislavy Milan Kňažko. Ak vraj nevyhrá, v Bratislave nepríde k zmene a bude to škoda pre mesto.

22:19 "Kampaň nerobím celebritným štýlom," odpovedá Nesrovnal na otázku, kto ho príde podporiť do centrály. "Práve mi písal Michal Hvorecký, že má chorého synčeka, takže nepríde. Politikov som nepozýval." Nesrovnal sa už s jedným z podporovateľov bavil o predbežných výsledkoch. "Niečo viem, ale je to predčasné. Zatiaľ to vyzerá dobre, ale všetko sa ešte môže zmeniť," hovorí.

Na stoloch v hoteli Devín sú vrecúška so sódou bikarbónou. "Napadol nám taký vtip z môjho mena, že aby si sa ráno srovnal. Tak sme to dávali ľuďom, aby im ráno nebolo zle," hovorí. "Ja mám v sebe záklopku, neviem sa opiť. Jednoducho mi to už prestane chutiť. Pijem iba víno," vraví Nesrovnal. Priznal, že už si deci vína dal. "Možno si ešte dám, uvidím podľa toho, ako to dopadne a ako budem unavený," vraví.

22:15 Novinári nemajú čo robiť, tak si fotia Ftáčnika ako pozerá futbal. Nahovorili ho, aby im pózoval pri telke. Rozhadzuje rukami a usmieva sa. Na stoloch sú reflexné pásky s logom jeho kampane aby účastníkov párty po ceste domov niečo nezrazilo.

ftacnikpasky_res.jpg

U Ftáčnika sú aj reflexní. FOTO SME - MIROSLAV KERN

22:13 V hoteli Devín zahral na cello Eugen Prochác.

prochac_res.jpg

Eugen Prochác u Iva Nesrovnala. FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

22:06 Podporiť Milana Kňažka prišiel aj herec Matej Landl. Kandidátovi ľudia núkajú šampanské už aj novinárom, šéfovia štábu nervózne prešľapujú miestnosťou. Čaká sa na prvé čísla.

21:59 Aj keď Nesrovnal hovoril, že hostia by mali prichádzať po deviatej, v konferenčnej miestnosti hotela Devín je aj pred desiatou najznámejšou tvárou novinár Eugen Korda.

21:56 U Nesrovnala sa hrá na violončele. Aj keď na ňom vraj vie hrať, kandidát na primátora ho v rukách nedrží.

21:47 Primátor má dlhšiu debatu s riaditeľom dopravného podniku Ľubomírom Belfim. "Len bez ženy" s ľudovkou nespieval. Ftáčnik dnes pije biele víno. Zatiaľ ho decentne usrkáva. Je stále bez celebrít a "smerákov".

21:40 Niektorí ľudia vo volebnom štábe Milana Kňažka buchli prvé šampanské. Samotný kandidát na otázku, či to ešte nie je predčasné, povedal, že to je len pre hostí a on sám pije vodu. Futbalistov na obrazovke už vystriedal moderátor TA3 Peter Bielik.

21:32 "Toto je neskutočné, skvelé, slovenský príbeh," smeje sa Ftáčnik pri druhom slovenskom góle do siete Macedónska. Hostia zatiaľ ujedajú z teplého pultu, priopomína sa Miro Kern. Športové klišé zatiaľ nedáva.

21:20 Milan Kňažko nakoniec do štábu prišiel už teraz. Kravatu má prúžkovanú. Doteraz sa v miestnosti pozeral futbal, no Kňažko svojich ľudí poprosil, aby to prepli na box. Na obrazovke však zostáva futbal. Okrem športu tu však bude počuť aj muzika, v rohu miestnosti sú pripravené klávesy, videli sme aj saxofón. Hrať však zrejme nebude kandidát, ale dcéra Ľubomíra a Oľgy Feldekovcov, Katarína.

21:19 Prvé výsledky z Bratislavského kraja: vo Vysokej pri Morave bude starostom Dušan Dvoran (Smer), v Hurbanovej Vsi Ľubomír Petrák (Smer) a v Novom Svete Dušan Šebeň (nezávislý).

21:16 Nesrovnal si verí, volebná účasť bude dobrá, myslí si. "Verím tomu, že tie odozvy, čo už od mája dostávam, sú úprimné," povedal novinárom. Dnes večer na rozdiel od Ftáčnika kravatu nemá.
unesrovnala1_res.jpg
Nesrovnalov štáb. FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

21:15 Primátor Bratislavy spieva s ľudovkou "dnes je sobota, caríja - juchacha" a pred kamerami si pri tom podupkáva nohou. Slovensko zatiaľ dalo gól. Keďže to bolo počas caríja - juchacha, nevidel ho. Po pesničke si ale všimol, že je to 0:1 a povedal "paráda".

21:09 Televízia TA3 vysiela o vidličke na chudnutie.

21:08 Ftáčnik mal prvý krátky brífing. Verí si, hoci výsledok bude podľa neho tesný. Povedal, že okrem ľudí zo štábu sú tu aj odborári. Z celebrít tu je iba speváčka a zabávačka z iných čias Maja Velšicová, takže stav je asi stále 0:0 (Dobré je, že v štábe máme skúseného reportéra Mira Kerna, ktorý si túto speváčku ešte pamätá, a nie mladších z kolegov). Má prísť ešte minister obrany a šéf Smeru v Bratislave Martin Glváč. Ftáčnik by rád zmenil volebný zákon, aby ľudia dostávali zoznamy kandidátov domov, keďže v Bratislave sú dlhé a voliči s nimi majú za plentou veľa práce.

21:05 V štábe Iva Nesrovnala je miestami viac počuť cinkanie tanierov a príborov, ako slová prítomných. Z reproduktorov znie Killing Me Softly od The Fugees, ozýva sa z hotela Devín Michal Drudovanský.

21:05 Na výsledky bude Milan Kňažko čakať vo svojom štábe na Mlynských Nivách, no príde až pred desiatou. Na farbu jeho kravaty si teda bude treba počkať. V okolí je pokoj, pred budovou len z času na čas zastane nejaké terénne auto a vyskočí z neho nejaký ten Kňažkov podporovateľ či člen štábu, píše Dušan Mikušovič.

20:56 Ľudovka spustila druhé kolo clivých melódií. Pri jedinej obrazovke v miestnosti beží futbal Macedónsko - Slovensko. Ftáčnik sa radšej venuje hosťom. Celebrít a politikov Smeru je tu ako v telke - stále 0:0. Primátor už dostal od fanúšika prvý darček - drevenú kazetu, v ktorej je asi alkohol. Okoloidúci ju sporadicky okukujú, píše od Ftáčnika Miro Kern.

20:55 V štábe Iva Nesrovnala je pokoj. Neprišli zatiaľ známi podporovatelia, novinárov je zatiaľ takmer toľko ako jeho fanúšikov. Nesrovnal je tam.

20:39 Milan Ftáčnik dáva ochotne prvé rozhovory. Verí, že sa dnes večer bude tešiť, je "vyrovnaný" a napäto nevyzerá. O súperoch veľmi hovoriť nechcel, iba to, že hlavní sú dvaja. Pozval vraj hlavne ľudí, ktorí mu pomáhali v kampani a uvidí, kto ďalší príde. Celebrity tu zatiaľ nevidí a ani Rozin ešte nezaskočil. Hostia s novinármi preberajú kurzy na Ftáčnika v stávkových kanceláriách. Ľudovka ukončila prvé kolo a kávičkuje.

uftacnika2_res.jpg

U Milana Ftáčnika v Inchebe sa všetko iba začína. FOTO SME - MIROSLAV KERN

20:30 "Vo Vrakuni si 12 zo 17 okrskových komisii povedalo, že nepovolia pozorovateľov z kapacitných dôvodov. Sčítava sa to v triedach základnej školy, nechcú tam nikoho," napísal na Facebooku Martin Dubéci, člen Ústrednej volebnej komisie za Sieť. Už cez deň hlásili volebnej komisii z celého Slovenska viaceré problémy s pozorovateľmi.

Bratislava
Kto bol primátorom
 • 2010 – 2014: Milan Ftáčnik;
 • 2002 - 2010: Andrej Ďurkovský;
 • 1998 - 2002: Jozef Moravčík;
 • 1990 – 1998: Peter Kresánek;
 • 1990: Roman Hofbauer.

20:25 V centrále u Milana Kňažka je pusto, kandidát má prísť až okolo 22:00.

20:21 Vo volebnej centrále Milana Ftáčnika v bratislavskej Inchebe je len zopár ľudí. Primátor - vyzývateľ - víta návštevníkov, ktorí prichádzajú do budovy podnikateľa Alexandra Rozina. Novinárov posielajú na niektoré z deviatich vyhradených miest. Aj stoličiek pre hostí je pomenej. Asi sa počíta, že sa bude tancovať. Pri okne vyhráva ľudovka. Začala clivými melódiami. Primátor si zatiaľ ťuká do laptopu. Náladu má dobrú a kravatu červenú.

20:00 Volebné miestnosti sa uzavreli všade v Bratislave okrem Ružinova, kde hlasujú do 20:15 pre výpadok prúdu.

19:55 Popri voľbách starostu sa rozhoduje aj o 45-člennom mestskom zastupiteľstve. Najsilnejšia bola dotaraz SDKÚ, tá celoslovensky stráca voličov. Výsledky volieb poslancov ohlasuje štatistický úrad až na zajtra, výsledky volieb primátora Bratislavy a starostov mestských častí budú už v priebehu noci.

19:45 Naposledy získal ľavicový politik Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) vyše 60-tisíc hlasov a nechal súperov ďaleko za sebou. Tentokrát sa očakáva, že boj o post primátora Bratislavy bude tesnejší. Relevantných prieskumov bolo iba pár, šancu dávali aj Milanovi Kňažkovi (nezávislý s podporou KDH, Siete, SDKÚ, Mosta-Híd a Novy) a napokon aj Ivovi Nesrovnalovi (nezávislý).

Ftáčnik, Kňažko, Nesrovnal. FOTO - TASR

Redaktori: Miroslav Kern, Dušan Mikušovič, Michal Durdovanský,

Andrea Púčiková, Barbora Kalinová

Video: Katarína Jánošíková, Tomáš Rybár, Peter Višňovský

Fotografi: Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič, Gabriel Kuchta

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 858
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 382
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 572
 4. Aká je chémia vôní 10 352
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 382
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 763
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 727
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 166
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 708
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu