Do utorku 25. novembra prebieha v Bratislave festival Jeden svet. Premieta šesťdesiat rôznych dokumentov.
BRATISLAVA. Sloboda nie je zadarmo. Hovorí medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa vo štvrtok začal v Bratislave. V piatich rôznych filmových sálach prebieha až do utorku 25. novembra.
Do mesta už pätnásty rok prináša naše aj zahraničné dokumenty, ktoré otvárajú rôzne otázky. Ani tento rok to nie je inak.
Čokoláda aj orgány
Jeden svet
- 20. – 25. novembra;
- 60 dokumentov, diskusie, sprievodné podujatia
- Kde sa premieta a debatuje - Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám. 17, KC Dunaj, Nedbalova 3, Kino Film Europe, Štefánikova 25, Filmová a televízna fakulta VŠMU, Svoradova 2 , Dom Quo Vadis, Hurbanovo nám. 1
Stop extrémizmu, hovoria filmy o minulosti, ktorá nám má pomôcť rovnaké chyby neopakovať. Vybrané snímky sa však nezaoberajú len tým, čo bolo, poukazujú aj na súčasnosť - na útoky neonacistov či rôzne iné formy extrémizmu.
Máte právo vedieť, je zas sekcia o filmoch, ktoré približujú podmienky, v akých sa vyrábajú rôzne veci. Priestor nedostal len obchod s čokoládou, elektronikou, ktorá v čínskej fabrike dohnala robotníkov až k samovražde, ale aj obchod s orgánmi či športom.
Ženské svety sú ako inak o ženách, ženách inšpiratívnych, bojovníčkach i nedotknuteľných prostitútkach na okraji nepálskej spoločnosti.
To sú len tri z deviatich tohtoročných filmových sekcií festivalu. Dokopy sa dá počas neho vidieť až šesťdesiat rôznych filmov.
Hlavne o novembri
Špeciálna časť programu je tento rok venovaná Novembru, čiže 25. výročiu Nežnej revolúcie. Ide o hlavnú filmovú sekciu.
„Chceme najmä mladým ľuďom, ktorí navštevujú festival, priblížiť život pred rokom 1989, ktorý rozhodne nebol o slobode,“ hovorí riaditeľka festivalu Nora Beňáková. Život v totalitnej spoločnosti v Československu pripomenú okrem filmov aj priami účastníci novembrových udalostí.
Príde napríklad Fedor Gál. Po nedeľnej projekcii filmu 35 mesiacov s Natálkou, o dôsledkoch útoku mladých neonacistov na dvojročné rómske dievčatko, sa má s ním v KC Dunaj diskutovať o nebezpečenstve extrémizmu u nás.
Sloboda je tohtoročným mottom celého festivalu. „Organizátori chcú nielen mladým ľuďom pripomenúť, že o to, aby sme žili v lepšej spoločnosti, sa musíme sami každodenne usilovať,“ približuje ciele festivalu Eva Sládková, PR manažérka združenia Človeka v ohrození. „V Tibete, v Sýrii, na Kube, v Číne, Rwande, Rusku, Kamerune alebo v Indii má sloboda iný obsah ako u nás. Za slobodu tam aj dnes aktívni ľudia platia najvyššiu cenu.“
Nové prasatá ku korytu
Otváracím filmom festivalu bude dokument o Marte Kubišovej Magický hlas rebelky. Jeho režisérka, Olga Sommerová príde v sobotu na premietanie filmu do kina Mladosť.
Organizátori plánujú s českou režisérkou po filme diskusiu. „Pre mňa ja najdôležitejšie sloboda slova. Tá ale nestačí na to, aby šli zlodeji a podvodníci sedieť. George Orwell vedel už dávno, že -každá revolúcia sa končí tým, že sa ku korytám dostanú nové prasatá,“ povedala Sommerová pre festivalové noviny.
Dve premiéry
Medzi šesťdesiatimi filmami majú byť aj dve premiéry slovenských dokumentov obe za účasti režisérok.
Snímka Salto Mortale Anabely Žigovej ukazuje súčasnú generáciu mladých, ktorí sa dozvedia, že členovia ich rodiny patrili k ŠtB. Dokument Priamy prenos od Zuzany Piussi je zas pohľadom zákulisia fungovania sociálneho systému v kontexte pomoci týraným deťom.
Filmy festivalu majú upútať, poučiť, prekvapiť, ako napríklad snímka o tom, ako turecké telenovely ovplyvnili úvahy moslimiek o rozvode, no najmä priviesť k zamysleniu. A to aj o slobode.
Ženy z Gulabi Gangu v ružových sárí sú v strednej Indii nádejou (hore). V piatok a v nedeľu sa bude dať pozrieť aj film Ukrajina nie je bordel (snímka dole).
FOTO – ARCHÍV JEDEN SVET