
Sluchovo postihnutí škôlkari z Materskej školy na Drotárskej ulici boli najmladšími ocenenými autormi. So svojím betlehemom z hliny získali tretiu cenu v kategórii trojrozmerných prác. FOTO PRE SME – PETER ŠIMČISKO
na Karpatskej ulici. Obrázok kolektívu autorov zo šiestej triedy tvorilo pätnásť maľovaných kamienkov – Mikuláš, kapor, srdce, snehová vločka… Cenu si prevzali Tibor, Kristínka a Miška. „Aj mentálne postihnuté deti majú svoj svet a veľkú fantáziu. Inšpirovali sa napríklad aj na Vianočných trhoch, kde maľované kamene často videli. Chceli sme motivovať detskú fantáziu tvarom kameňov. Podľa toho, čo im kameň pripomínal, ho potom dotvorili maľbou,“ povedala Iveta Orošová, učiteľka výtvarnej výchovy.
Cenu získali tiež deti z domova sociálnych služieb Kampino a najmladšími ocenenými boli deti z Materskej školy na Drotárskej ulici. Ich betlehem získal tretie miesto v kategórii trojrozmerných prác.
„Do našej škôlky chodia sluchovo postihnuté deti,“ povedala učiteľka Magdaléna Romančíková. „Snažíme sa rozvíjať ich zručnosť. Betlehem s pomocou učiteľov vymodelovali z hliny.“
Predsedom poroty bol tradične akademický maliar Karol Ondreička. „Myslím, že táto súťaž a výstava je veľmi motivujúca. A motivujúca je nielen samotná tvorba obrázkov, ale aj to, že si deti a tých, čo sa im venujú, niekto všimne, venuje im pozornosť a ocení ich. Títo ľudia žijú tak trochu v tieni. Deti, ich rodiny aj učitelia. A často aj v zložitých materiálnych podmienkach.“ Z obrazov sa mu veľmi páčil obraz s kameňmi.“ Bol čistý a moderný,“ povedal umelec.