BRATISLAVA. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) chce aj v roku 2015 opraviť viaceré úseky ciest a mosty. Závisieť to však bude aj od miery solidarity voči ostatným župám spojenej s plánovanou centralizáciou dane z motorových vozidiel a od schváleného rozpočtu BSK.
"Cesty opravujeme v rámci našich finančných možností. Samozrejme, keby sme mali viac peňazí alebo mohli čerpať eurofondy, tak ako ostatné župy, mohli by sme zrekonštruovať viac ciest a mostov. Napríklad len na to, aby sme odstránili následky ťažkej nákladnej dopravy a aby sme dostali cesty do stavu zodpovedajúceho európskemu štandardu, by sme potrebovali minimálne 120 miliónov," povedal bratislavský župan Pavol Frešo.
Integrovaná doprava je medzi prioritami
Medzi priority župy patrí dokončenie integrovanej dopravy či výstavba diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. V budúcom roku chce zrekonštruovať napríklad most v Zálesí a Čiernej Vode, cesty v Dunajskej Lužnej, Marianke, Viničnom, Chorvátskom Grobe, Blatnom, Báhoni, Stupave, Perneku, resp. vybudovať okružnú križovatku v Novej Dedinke.
Župa pripravuje aj komplexnú rekonštrukciu cesty III/50310 v Rohožníku, na ktorú bude presmerovaná všetka ťažká doprava v oblasti. Po vybudovaní diaľničných kolektorov pri Malackách bude táto cesta napojená priamo na diaľnicu.
Bez stavebných úprav a rekonštrukcie slúži cesta od 70. rokov. Je to jeden z najpálčivejších problémoch tohto regiónu. BSK získal územné rozhodnutie, v súčasnosti pripravuje žiadosť o stavebné povolenie. Výstavba by mala začať v priebehu roka. Predpokladané náklady sú šesť miliónov.
Na tento rok 13 miliónov
Na opravu a údržbu ciest II. a III. triedy má BSK v tomto roku vyčlenených 13 miliónov.
Kraj zrekonštruoval poškodené priepusty v obci Láb, dokončila sa rekonštrukcia havarijného stavu priepustu na ceste medzi Vinosadmi a Modrou. Na Pezinskej Babe bol vykonaný podrobný inžiniersko-geologický prieskum na šiestich najkritickejších úsekoch.
V Stupave župa zrevitalizovala cestné teleso a upravili priekopy, v Šenkviciach sanovala zosúvajúce sa svahy. Okrem toho kraj vybudoval ďalších 12 bezpečných priechodov pre chodcov v malackom, pezinskom aj seneckom okrese. Počas celého roka opravil vyše 45-tisíc metrov štvrocových výtlkov.
O krajské cesty sa stará spoločnosť Regionálne cesty Bratislava (RCB), ktorá sa na základe hodnotenia finančno-ekonomických ukazovateľov zaradila v roku 2013 medzi bonitné podniky. Náročným kritériám vyhovelo z 224-tisíc hodnotiacich subjektov pôsobiacich na Slovensku len 1,2 percenta z nich.
Výsledky sú zverejnené aj na stránkach Slovenskej informačnej a marketingovej spoločnosti a Národného informačného strediska Slovenskej republiky, ktoré vyvinuli hodnotiaci model zameraný na bonitu komerčných subjektov podnikajúcich na území SR.
O téme informovala hovorkyňa BSK Iveta Tyšlerová.