
Členovia divadelno-kaskadérskej skupiny Borseus sa venujú širokému spektru kaskadérskych výkonov. Medzi nimi aj šermiarskym scénam a scénam na koňoch.
„Korene bratislavských kaskadérov siahajú až do roku 1974, keď vznikla skupina historického šermu. Už vtedy sme účinkovali nielen doma, ale aj v zahraničí. O šesť rokov neskôr sme s Vandou Facunovou vytvorili nový žáner – šermiarsku komédiu, v ktorej hlavní predstavitelia ovládali šerm so všetkými historickými zbraňami,“ hovorí o kaskadérskych začiatkoch Gustáv Kyselica.
K rozhodujúcej renesancii kaskadérskeho remesla však došlo až po roku 1989. Vtedy sa členovia skupiny Borseus zamerali na uplatňovanie širokého spektra kaskadérskych výkonov. „Naši členovia doteraz účinkovali vo viac ako 120 filmoch a 80 televíznych seriáloch, ktoré nakrúcali po celom svete. A je dobré, že je o skupinu stále záujem.“
Nedostižní sú bratislavskí kaskadéri najmä v scénach na koňoch, ktoré si sami pripravujú v Miloslavove, kde má skupina svoje sídlo, ale aj pri pádoch z veľkých výšok, automobilových karamboloch či odvážnych kúskoch v horiacich objektoch.
„Najdôležitejšou vlastnosťou každého kaskadéra je, aby mal pri predvádzaní výkonov odvážne srdce. Až potom nasledujú obratnosť, sila a kondícia.“
Samozrejme, že pri výkonoch dochádza aj k zraneniam, ale kaskadéri z nich strach nemajú. Patria k riziku ich povolania, nediskutujú o nich. „Utrpel som zlomeniny oboch rúk, nohy, niekoľkých rebier, kľúčnej kosti i hlavy, ale zo všetkých zranení som sa vyliečil a pracujem ďalej,“ s úsmevom vyrátal svoje boľačky Gustáv Kyselica, ktorý je okrem funkcie umeleckého šéfa skupiny Borseus aj prezidentom Slovenskej kaskadérskej asociácie a už niekoľko týždňov aj spisovateľom.
„O povolanie kaskadéra je najmä medzi mladými bratislavskými chlapcami a dievčatami veľký záujem. Aby mali predstavu o tom, čo obnáša, napísal som autobiografickú knihu Kaskadér, v ktorej opisujem svoj doterajší život v nebezpečnom povolaní. Záujemcovia o toto nebezpečné remeslo by si ju mali určite prečítať.“ (jg)