BRATISLAVA. Bratislavčania môžu opäť rozhodnúť, na aké projekty pôjde časť budúcoročného rozpočtu. V prvej fáze, počas Burzy nápadov, mohli obyvatelia či občianske združenia posielať bratislavskému magistrátu svoje návrhy.
Z doručených nápadov postúpili ďalej tie, ktoré splnili kritéria. A práve tieto projekty hlavné mesto predstaví verejnosti v utorok 28. októbra o 16.00 v Justiho sieni na prízemí Primaciálneho paláca v Bratislave. O konkrétnych projektoch sa rozhodne v novembri vo verejnom hlasovaní, informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.
Navrhujú lavičky či novú zeleň
Bratislavčania či občianske združenia by radi časť mestských peňazí v budúcom roku investovali napríklad do vysadenia novej zelene. Investovať navrhujú aj do vybudovania bezbariérových priechodov pre chodcov či do montáže nosičov bicyklov v mestskej hromadnej doprave (MHD).
Medzi doručenými nápadmi je aj rekonštrukcia zábradlia na Bajkalskej a Brnianskej ulici či osadenie prírodných lavičiek pri vstupe na Kráľovu horu. Cyklisti by privítali, keby pre nich jednosmerné ulice zmenili na obojsmerné, alergici by sa zase radi zbavili dráždivých burín.
Svoje nápady mohli občianske združenia či jednotlivci posielať hlavnému mestu do 16. septembra. Prispieť mohli do piatich oblastí rozpočtu, a to doprava, životné prostredie, kultúra, šport a sociálne služby. Doručené nápady posúdili odborní garanti z magistrátu a zapojení občania.
Tie, ktoré splnili kritéria, bratislavská radnica v utorok prerokuje s verejnosťou. Vybrané projekty sa potom dostanú do novembrového verejného hlasovania. K nápadom už pridajú aj sumy, koľko bude navrhovaný projekt stáť.
Obnovili napríklad kino
Do rozhodovania o prerozdelení časti mestských peňazí radnica verejnosť zapája od roku 2011, kedy bol projekt prvýkrát spustený. Vtedy bola na občianske projekty vyčlenená suma 15-tisíc eur. V roku 2014 už mesto na projekty z participatívneho rozpočtu vyčlenilo 46-tisíc eur.
Za príspevok z participatívneho rozpočtu si obyvatelia v minulosti vybudovali napríklad komunitnú záhradu v Rači, obnovili kino Zora či zrevitalizovali stromoradie na Račianskej ulici. V meste tiež vzniklo Komunitné centrum generácii, autonómna zóna Lafranconi, z občianskeho rozpočtu technicky podporili aj Zelenú hliadku.
Autor: sito