
FOTO - ARCHÍV
220 hektárov. Viac ako 20 rokov sa bratislavskí ochranári snažili o vyhlásenie rezervácie s najprísnejším stupňom ochrany. Dôvodom na jej vyhlásenie boli vzácne spoločenstvá lužných lesov, v ktorých sídlia ohrozené druhy rastlín a živočíchov. Vyskytujú sa tu napríklad aj bobry, dva druhy mlokov, desať druhov žiab a viac ako 110 druhov vtákov.
Značná časť týchto lesov padla za obeť výstavbe vodného diela Gabčíkovo v 80-tych rokoch. Územie dnešnej rezervácie malo byť tiež zničené, lesy sa mali vyrúbať a obidva ostrovy mali zmiznúť pod vodnou hladinou. Ochrancovia prírody a vedeckí pracovníci Slovenskej akadémie vied však presadili zmenu projektu výstavby vodného diela tak, aby aspoň tieto dva ostrovy neboli zaplavené. Druhýkrát boli lesy ohrozené v tomto roku na jar, keď sa mali začať rúbať. Pre záplavy bolo územie neprístupné, preto k výrubom nedošlo. Aby sa v budúcnosti zabránilo ďalším výrubom, vypracovali ochranári návrh na zmenu lesného hospodárskeho plánu v oblasti bratislavských lužných lesov vrátane územia rezervácie. Návrh budú schvaľovať príslušné inštitúcie.
O záchranu bratislavských lužných lesov sa najviac zaslúžili Mikuláš Huba, Pavel Šremer, Ivan Ondrášek a Mikuláš J. Lisický. (r)