Medzi vodičmi a cestujúcimi vznikajú na zastávke kolízne situácie. Ľudia sa učia dlhšie, ako sme čakali, vraví mesto.
BRATISLAVA. Z novej zastávky na Radlinského ulici, ktorá je určená pre električky aj autobusy, sú zmätení cestujúci aj vodiči áut.
Cestujúci vyskakujú z električky rovno na cestu, ktorá na nich pôsobí ako chodník.
Vodiči zasa strhávajú volant na koľajnice, keď ich zaskočí netradičná cesta vyvýšená na úroveň chodníka natretá načerveno.
Nechápu chodci ani vodičiV prípade, že na zastávku prichádza električka, mali by vodiči áut zastať a počkať, kým cestujúci prejdú cez cestu a nastúpia. Cestujúci by mali zasa na električku čakať na chodníku na zastávke a na cestu vstupovať až po príchode električky.
Už krátke pozorovanie života okolo zastávky ukazuje, že ani jedna zo strán svoju úlohu nechápe.
Autá po ceste jazdia aj okolo električky a kľučkujú tak pomedzi nastupujúcich a vystupujúcich, často aj vozičkárov či mamičky s kočíkom.
„Vďaka zvýšenému povrchu majú cestujúci pohodlnejší výstup zo spoja na cestu,“ uznáva Martin Fundárek zo združenia Lepšia doprava. Potom však už podľa neho cestujúci nie sú v bezpečí.
Zastávka podľa neho nebola dobre naprojektovaná a teraz by už pomohlo, len keby tam vôbec nejazdili autá.
Úprava zástavky stála 156-tisíc eur.
Foto: SME - Gabriel Kuchta
Ľudia mesto prekvapiliHovorca mesta Stanislav Ščepán vraví, že situáciu na tejto zastávke odborný útvar mesta kontinuálne sleduje.
„Už teraz však mesto konštatuje, že integrovaná zastávka je novinkou v bratislavských uliciach a zžívanie sa s novým typom zastávky je dlhodobejšie, ako by sme očakávali. Miestami aj pre nízku toleranciu účastníkov cestnej premávky.“
Sú však aj cestujúci, ktorí si novú zastávku pochvaľujú. Podľa viacerých bola nebezpečnejšia predtým.
„Tí, čo prestupujú z autobusu 94 na električku, to majú teraz lepšie. Netreba toľko chodiť,“ hovorí cestujúci Michal.
Páči sa mu aj svetelná informačná tabuľa s časmi príchodov spojov v jednom smere.
Problémy zastávkycestujúci vystupujú priamo na vozovku, sú preto ohrozovaní autami;
nástupištia sú príliš dlhé (65 metrov), osobné vozidlo tak môže opäť zrýchliť, kým sa dostane k stojacej električke alebo autobusu;
chodník od vozovky nie je dostatočne vizuálne oddelený, takže cestujúci majú dojem, že sú na chodníku i keď sa pohybujú po vozovke;
do prístreška v smere do centra sa nedá s vozíkom či kočíkom dostať inak než po vozovke;
negatívnym prvkom je podľa Martina Fundárka z Lepšej dopravy zriadenie druhého odbočujúceho pruhu z Vazovovej doľava. Električky sú preto blokované autami, ktoré stoja na električkovej trati;
posunutie priechodu pre chodcov o cca 20 metrov od pôvodnej polohy, ktorá zodpovedala prirodzenej trase pohybu peších, nevyhovuje chodcom;
plytké zástavky bez bočných stien slabo ochránia pred dažďom.