BRATISLAVA. Kto vytvára kultúrny život mesta, za čo a pre koho? Kto má iniciovať vznik nástrojov, ktoré povedú k vytvoreniu priaznivejších podmienok pre ďalší rozvoj občianskych kultúrnych aktivít, umeleckej tvorby či kreatívneho priemyslu na úrovni mesta?
Na tieto, ale aj ďalšie otázky budú v utorok 22. októbra v priestoroch A4 Nultého priestoru hľadať odpovede odborníci zo Slovenska aj Čiech, ktorí sa profestionálne zaoberajú kultúrou a kultúrnou politikou.
"Predmetom druhej zo série diskusií o správe vecí verejných v hlavnom meste s prizvanými odborníkmi a aktivistami bude komunálna kultúrna politika," hovorí Zuzana Ivašková zo združenia Local Act, ktoré diskusie organizujú.
"Na úrovni väčšiny obcí a VÚC, vrátane Bratislavy a Bratislavského samosprávneho kraja, stále chýbajú stratégie pre rozvoj kultúry, ktoré by zohľadňovali aktuálne potreby," dodáva.
V A4 sa v diskusii stretnú Darina Kárová, riaditeľka Divadelnej Nitry, Monika Šimková z kultúrného sektora na brnenskom magistráte, David Kašpar, kultúrny manažér a producent v oblasti umenia a Michal Hladký, riaditeľ neziskovej organizácie Košice2013 a zakladateľ Inštitútu kreatívnej ekonomiky.
Tretia a posledná diskusia zo série Mesto ako politikum s názvom Ako (ne)spravovať mesto sa uskutoční o týždeň 28. októbra taktiež v A4 Nultom priestore.
Zúčastniť sa jej majú aj kandidáti na primátora Bratislavy, tých chcú konfrontovať s výstupmi z dvoch predchádzajúcich diskusií.
d
Kto bude diskutovať
Darina Kárová je divadelná dramaturgička a manažérka, umelecká a organizačná riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Po absolvovaní Vysokej školy múzických umení v Bratislave (odbor divadelná veda) pôsobila dlhoročne ako dramaturgička Divadla Andreja Bagara v Nitre, krátkodobo i v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. V rokoch 1998-2001 pracovala na Ministerstve kultúry SR ako generálna riaditeľka sekcie umenia. Je zakladateľkou Otvoreného fóra Zachráňme kultúru a od roku 2004 pôsobí aj ako koordinátorka občianskej iniciatívy Hlas pre kultúru. Je nositeľkou vyznamenania Francúzskej republiky Rytier rádu umení a literatúry.
Monika Šimková je projektová manažerka, zástupkyňa kultúrneho sektora v brnenskej komisii na magistrate. Kultúre v najrôznejších podobách sa venuje už skoro 20 rokov. Väčšinu profesionálneho života pôsobila v mestských kultúrnych organizáciách. V súčasnosti pracuje ako projektová manažérka na Fakulte výtvarných umení v Brne. Popri tom sa venuje práci na nezávislých kultúrnych projektoch spolku Nočný motýľ a spolupráci s festivalom queer filmov Mezipatra. Je členkou koordinačnej skupiny pre program rozvoja kultúry mesta Brna, ktorej najdôležitejším výsledkom je zmena brnenského dotačného systému v oblasti kultúry.
David Kašpar je kultúrny manažér a producent v oblasti umenia. Vyrastal v pražských Strašnicích. Na gymnáziu založil spolu so svojimi spolužiakmi legendárny divadelný súbor Vosto5. Pôsobil ako kreatívny riaditeľ KC Zahrada a programový riaditeľ festivalu o umení vo verejnom priestore Street For Art na Jižním Městě. Založil Cirqueon – centrum pro nový cirkus, priestor pro aktuálne umenie Prádelna Bohnice a lokálne kreatívne a volnočasové centrum Plechárna Černý Most. V súčasnej dobe je riaditeľom organizácie Praha 14 kulturní, externým spolupracovníkom Institutu plánování rozvoje hlavního města Prahy a členom Metropolitní ozvučné desky. Dlhodobo sa venuje témam revitalizácie verejného priestoru, kultúrnemu a komunitnému oživeniu pražských periférií, kultúrnym projektom so sociálnym presahom a všeobecným otázkam rozvoja mesta.
Michal Hladký ukončil svoje štúdium architektúry na fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Je autorom konceptu projektu Košice INTERFACE 2013 a spolupracoval aj pri víťaznom návrhu projektu Košice2013 – Európske hlavné mesto kultúry. Od roku 2008 pracuje pre neziskovú organizáciu Košice2013, kde je zodpovedný za investičné a rozvojové projekty z oblasti kreatívneho priemyslu. V roku 2009 sa stal spoluzakladateľom občianskej iniciatívy Východné Pobrežie, ktoré svoje aktivity rozvíja v oblasti kultúry, mestského života a rozvoja mesta. V roku 2012 založil Inštitút kreatívnej ekonomiky a od mája 2014 zároveň pôsobí aj ako riaditeľ Košice2013, ktorá sa v súčasnosti venuje riadeniu už aktívnych projektov, ako aj ďalšiemu rozvoju mesta Košice po skončení EHMK 2013. Pracuje ako poradca pre Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v rámci regionálneho operačného programu, je aktívnym členom OMC skupiny pre prioritnú os „B“ – Kultúra a kreatívny sektor a členom výkonnej rady European Creative Business Network.