BRATISLAVA. Pred 316 rokmi navštívil Bratislavu cár Peter I., pripomínať to bude pamätná tabuľa na budove Slovenského národného múzea v Bratislave na Vajanského nábreží.
Bronzovú tabulu v slovenskom, nemeckom a ruskom jazyku slávnostne odhalia vo štvrtok 16. októbra o 16:00. Ako na dnešnej tlačovej besede konštatoval generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Viktor Jasaň, v čase príchodu cára do Bratislavy bol prístav na úrovni Vydrice.
Preto oslovili investorov výstavby na Vydrici a tí podľa Jasaňa uvažujú o tom, že by v novej štvrte pod Hradom vzniklo aj námestie Petra I.
Projekt: Peter Veľký sa opäť vracia do Bratislavy
Osadenie tabule sa podľa Ernesta Húsku, vedúceho oddelenia kultúry Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, začalo pripravovať približne pred dvoma rokmi.
Cár Peter I. patrí medzi významné osobnosti, ktoré navštívili Bratislavu, jeho návšteva bola študovná - venovaná výstavbe lodí a o to je podľa Húsku zaujímavejšie si ju pripomínať.
Odhalenie pamätnej tabule je súčasťou nového projektu Peter Veľký sa opäť vracia do Bratislavy.
Začne sa 15. októbra, keď v sídle Ruského centra vedy a kultúry o 17:00 otvoria výstavu Cár Peter Veľký objavuje Európu, povedal na tlačovej besede riaditeľ RCVK v Bratislave Sergej Ivanovič Žiganov.
Pamätnú tabuľu vytvorili medzi iným s podporou Ruského fondu kultúry. Na jeho čele stojí svetoznámy režisér Nikita Sergejevič Michalkov, ktorý by mal prísť na odhalenie tabule do Bratislavy.
Štvrtkové odhalenie bude sprevádzať slávnostný program venovaný epoche Petra Veľkého. Následne sa 17. októbra o 16:00 uskutoční koncert moskovského Kadetského hudobného učilišťa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Súbor vystúpi aj počas odhalenia tabule a zahrá hudbu 17. storočia.
Päťstodňová cesta po Európe
Návšteva Bratislavy bola súčasťou 500-dňovej cesty Petra I. (1672 – 1725) do Európy, počas ktorej navštívil Anglicko, Holandsko či Rakúsko, uviedol na tlačovej konferencii historik, profesor Miroslav Daniš, vedúci Katedry všeobecných dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Podľa Daniša, ktorý sa vo svojej vedecko-výskumnej činnosti zameriava na problematiku východných Slovanov, bolo Petrovým cieľom počas návštevy vtedajšieho Pressburgu či Prešporku (dnešnej Bratislavy) štúdium dunajskej riečnej flotily.
Návšteva trvala len od 18. do 20. júna 1698, musela sa skrátiť pre povstanie strelcov. Peter mal 26 rokov a do Bratislavy sa doplavil z Viedne, kde sa zastavil na mesiac pri návrate z Anglicka a Holandska.
Medzi iným rozmýšľal o Dunaji ako o obchodnej ceste pre čiernomorskú flotilu, zaujímal sa o prístav. Bratislavský lodnícky cech so stáročnou tradíciou staval vojenské lode, aké potreboval.
Napríklad koncom 17. storočia tu budovali vtedajšiu novinku, lode s 12 kanónmi poháňané 40 veslármi z podpalubia, ktoré boli ľahko ovládateľné a rýchle.
Zaujímavosťou je, že cár cestoval inkognito a bol hosťom grófa Jána Pálffyho, hlavného cisárskeho komorníka a kapitána Bratislavského hradu.