SME

Prešli sme s Ftáčnikom Bratislavu: To je katastrofa, priznal viackrát

Prešli sme s Ftáčnikom Bratislavu: To je katastrofa, priznal viackrát

Primátor strávil so SME takmer dve hodiny v meste aj na problémových miestach.

[content type="longread-pos" pos="full"]

Bratislava je pred voľbami veľkým staveniskom. Je to prísľub veľkých zmien, alebo veľkých problémov?

[/content]

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/0/55/5550910/5550910.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]„Lístok tisícsto,“ vyhŕkol pri príchode na zastávku primátor. Ani v plnom trolejbuse takmer nikoho nezaujíma, na plnom nábreží pri Eurovei si niečo zašepká len pár ľudí, keď ide okolo. Vidno, že je stále v strehu, je zvyknutý, že mu predsa občas niekto vynadá. Za takmer dve hodiny v meste s nami mu však iba raz nespokojný volič vyčíta nesplnené sľuby.

Foto: SME - Tomáš Benedikovič[/content]

[content type="fb" stype="fanpage" render-type="longread" url="https://www.facebook.com/bratislava.sme.sk"][/content]

Primátor strávil so SME takmer dve hodiny v meste aj na problémových miestach. Pokojný je takmer v každej situácii. Rozhnevajú ho len otázky na trolejbusy firmy J&T a Starý most. Okamžite však vychladne.

Predstavte si, že toto sú posledné týždne primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru) vo funkcii. Aké mesto by tu po ňom zostalo? On hovorí, že ozdravené, s rekordnými peniazmi z Bruselu a pripravené na veľké zmeny.

Bratislava je však plná stavenísk a miest, na ktorých už dávno mali stavať. Štúrova ulica je rozkopaná a nič sa tam nedeje, piliere Starého mosta miznú iba pomaly.

Hlavná stanica je podobne odpudivá ako pred štyrmi rokmi a až teraz krátko pred voľbami začali opravovať koľajnice, ktoré by tam mali aspoň vrátiť električku. Namiesto prestavby autobusovej stanice je opustené stavenisko iba na druhej strane cesty. Zo starého pivovaru Stein je mesačná krajina, v Dúbravke sa snažia, hoci len pomalým tempom, znovu spustiť električkovú trať tiež ešte pred voľbami.

S primátorom Ftáčnikom sme boli na niektorých z týchto stavenísk, aby nám porozprával, aká je Bratislava po štyroch rokoch jeho vládnutia. Aj teraz začína veľa viet odkazmi na svojho predchodcu. Dáva si pozor, aby nesľúbil konkrétne termíny, ak ešte nie sú známe.

„Nechcem tu niečo streliť. Lebo poviem rok a vy ma potom budete v tom roku za to naháňať,“ hovorí Ftáčnik pri autobusovej stanici.

„To je katastrofa,“ priznal rezignovane na viacerých otrasných miestach Bratislavy.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/55/5550913/5550913.jpeg?rev=2" author=""]Ftáčnik na trolejbusovej zastávke pri autobusovej stanici. Foto: SME - Tomáš Benedikovič [/content]

Neprekáža

[content type="citation"]To je katastrofa.[/content]

Milan Ftáčnik má úplne iný typ charizmy ako Robert Fico, premiér a šéf Smeru, ktorý ho v komunálnej politike podporuje už od jari 2006. Keď Ftáčnik kráča ulicami Bratislavy, ľudia ho húfne nezastavujú, aby mu vynadali, alebo ho pochválili. Ani on sa pri nich nepristaví, aby im pochválil dieťa či psa.

Ani v plnom trolejbuse takmer nikoho nezaujíma, na plnom nábreží pri Eurovei si niečo zašepká len pár ľudí, keď ide okolo. Vidno, že je stále v strehu, je zvyknutý, že mu predsa občas niekto vynadá. Za takmer dve hodiny v meste s nami mu však iba raz nespokojný volič vyčíta nesplnené sľuby.

Ftáčnik pravicovú Bratislavu veľmi nedráždi, veľmi jej neprekáža a mnohí mu dokonca fandia. Aj to mu napokon môže pomôcť udržať sa na stoličke primátora.

Trochu života

Termíny
Staveniská a budúce staveniská
  • priestor pred hlavnou stanicou: do roku 2016 podzemná električku, investor ešte nezačal. Zmluvu možno mesto vypovie;
  • električka na hlavnú stanicu: do konca tohto roka;
  • električka do Dúbravky: do začiatku tohto novembra;
  • autobusová stanica: bez termínu, začať stavať môžu podľa primátora do 1,5 roka;
  • Starý most a električka do Petržalky: do októbra 2015.

Milan Ftáčnik je stratég. Aj redaktorov SME na začiatku cesty po meste pochváli, že je dobré, ako veľmi sa noviny venujú komunálnej politike. Čaká vraj hlavne kritiku.

Za rohom Primaciálneho paláca sa pochváli Starou tržnicou, do ktorej sa po rokoch vrátili trhy a život, keď tam mesto pustilo miestnych aktivistov a umelcov.

Kamenné námestie o pár metrov ďalej je však takmer také isté ako pred štyrmi rokmi. Pod vzácnym stromom paulovnia pribudli lavičky a je tam aj trochu viac zelene. No v starých ošarpaných betónových kvetináčoch. Tie sa nepáčia ani primátorovi. „Je to pokus o oživenie, ktorý začali aktivisti. Zistilo sa, že to treba polievať, niektoré nám vyschli. Im vyschli,“ hovorí.

Aj on by tam vraj chcel atraktívnejšie námestie. Ako potom ešte viackrát, hovorí, že na Kamennom pozemky a budovy vlastnia súkromníci, no mesto robí všetko pre zmenu. Vždy si dá pozor, aby sa vyhol

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3HK8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu