BRATISLAVA. Starosta Ružinova Dušan Pekár (KDH) sa v predvolebných novinách chváli viacerými novými ihriskami či obnovenou fontánou v Parku Andreja Hlinku. Za štyri roky dosiahol aj obmedzenie výstavby.
Všetky úspechy však zatieňujú dva prípady zlyhania jeho úradu – spor o opatrovníctvo duševne chorej Tatiany Majerovej a dievčatko Lucia, ktoré rodičia roky mŕtve držali potajomky v byte.
Matku nepustili k dcére
Prípad Anny Majerovej a jej dcéry Tatiany sledovala blogerka Nataša Holinová.
Najskôr dcéru Tatianu po návrhu Ružinova pod vedením Pekárovho predchodcu Slavomíra Drozda (Smer) zbavili svojprávnosti. Nová opatrovníčka vytlačila v roku 2012 jej matku z ich bytu. Až po niekoľkých mesiacoch matku s dcérou opäť spojil súd.
Ombudsmanka Jana Dubovcová konštatovala, že Miestny úrad Ružinov pod vedením Pekára neposkytol rodine dostatočnú sociálnu pomoc. Upozornila tiež, že sociálna pracovníčka pred súdom zatajila, že matka sa nemôže dostať k dcére.
Starosta Pekár po verdikte a kritike ombudsmanky mlčal. Až po dvoch týždňoch a po tom, ako sa denník SME na prípad pýtal vedenia KDH, reagoval vyhlásením, že pracovníci sociálneho referátu dostanú odborný dohľad.
- Dušan Pekár (KDH, OĽaNO, Nova, Zmena zdola-DÚ, SMK, OKS),
- Ján Buocik (Sieť, SaS, SZ, Most-Híd, SDKÚ),
- Slavomír Drozd (Smer, SNS, SZS),
- Valentín Mikuš (Lepšia štvrť),
- Miloslav Hetteš (Nový parlament),
- Vladimír Kovalčík (SMS).
Mŕtva Lucka
Ružinovská radnica si nesplnila svoje povinnosti aj v prípade Lucie, ktorú ako päťročnú zabil jej otčim a s matkou potom tri roky ukrývali jej telo v byte. Mŕtvu našli až v roku 2012.
Tento prípad mali úradníci riešiť už za Pekárovho predchodcu Drozda. Lucia mala totiž v septembri 2010 nastúpiť do školy. Úradnici mali zisťovať, čo sa s ňou stalo.
Na to, že Lucia do školy nechodí, neprišli ani za Pekára. Po jej nájdení radnica najskôr tvrdila, že nedokážu vypátrať deti, ktoré do školy nenastúpia. Podobne reagovali aj iné mestské časti, hoci zákon dáva podľa ministerstva školstva jasne radniciam povinnosť zisťovať, či rodičia svoje deti do školy zapísali.
Vlani mestské časti sprísnili pravidlá. V Ružinove tak začali viesť zoznamy detí, ktoré nastúpili do školy.
Veľká agenda: stavby
Pred voľbami Pekár v roku 2010 kritizoval výstavbu na úkor zelene. V minulých rokoch vystupoval proti viacerým výstavbám. „V okolí Štrkoveckého jazera sa nám zatiaľ podarilo dosiahnuť zníženie stavby na rohu Bajkalskej - Ružinovskej z 30 na desať poschodí a zmenu projektu z troch obytných vežiakov na administratívny objekt,“ hovorí Pekár.
Občianska aktivistka Ľubica Trubíniová úznáva, že Ružinov sa pri výstavbe zlepšil. „V prípadoch agresívnej výstavby mestská časť pod dlhoročným tlakom verejnosti už lepšie zastupuje jej záujmy ako predtým.“ Kritizuje však, že mestská časť nezabránila zbúraniu stavieb Cvernovky.
Miestny úrad podľa nej v poslednom čase oveľa lepšie chráni zeleň, hoci bežná starostlivosť je podľa nej často necitlivá.
Pekár chcel v roku 2010 riešiť aj parkovanie. Teraz pripúšťa, že je to stále nedoriešený problém. „Vytvárame však nové parkovacie miesta na nevyužitých plochách vo vnútroblokoch.“ Zaviedli aj pravidlo, že nové nadstavby, ktoré nemajú vlastné parkovisko, nedostanú súhlas na výstavbu.
Transparentnejšie
V rebríčku Otvorená samospráva, v ktorom Transparency International hodnotí sto najväčších slovenských samospráv, sa Ružinov umiestnil na 30. mieste a polepšil si o 26 miest. Po Petržalke a Novom Meste je treťou najtransparentnejšou mestskou časťou Bratislavy.
Mestská časť podľa starostu robí verejné obstarávania, aj keď to nie je povinné. Pekár sa vzdal i práva prideľovať byty.
Aj Trubíniová hovorí, že radnica začína fungovať otvorenejšie. „Oveľa častejšie organizuje verejné prerokovania projektov či dôležitých strategických zámerov, starosta pravidelne komunikuje s verejnosťou.“