BRATISLAVA. Lodná dielňa zo 40. rokov, v ktorej sa dodnes zachoval mostový žeriav i lodný výťah v bratislavskom Zimnom prístave, pred mesiacom vyhlásili za Národné kultúrne pamiatky.
O tom, či nimi aj zostanú, však ešte nie je isté, vlastníci objektov a pozemkov sa totiž proti rozhodnutiu Pamiatkového úradu odvolali.
Madarič vyhovel Čižnárovi, petržalská smaltovňa ale pamiatka nebudeČítajte
Rozhodovať bude rezort kultúry
Klub ochrany technických pamiatok už ministerstvo vyzýva, aby "nepodľahlo tlaku súkromných investorov." Informoval o tom Jakub Ďurinda z Klubu ochrany technických pamiatok.
Lodná dielňa z roku 1943 je prízemná hala z tehlového muriva a má nosnú rámovú železobetónovú konštrukciu.
"Využívala sa na opravovanie lodných častí. Dodnes je v nej autenticky zachované technické vybavenie - mostový žeriav," vysvetľuje Ďurinda.
Lodný výťah zase slúžil na vyťahovanie plavidiel pri ich údržbe. "Pozostáva zo siedmich koľajových dráh s poháňacími mechanizmami a strojovne. Vybudovaný bol pravdepodobne v 30. rokoch 20. storočia," priblížil Ďurinda.
Unikátne technické pamiatky
Obe pamiatky sú podľa slov Ďurindu v dobrom technickom stave a autenticky zachované.
"Na Slovensku sú unikátne," zdôrazňuje. Ďurinda pripomína, že spolu s tzv. Starým domom lodníkov a Čerpacou stanicou odpadových vôd tvoria celok, ktorý dokumentuje fenomén plavby na Dunaji.
Objekty vyhlásil pamiatkový úrad za NKP 10. septembra tohto roku. Účastníci konania, spoločnosť Slovenská plavba a prístavy, vlastník objektov a spoločnosť Verejné prístavy, vlastník pozemkov pod objektmi, sa však voči rozhodnutiu odvolali na Ministerstvo kultúry SR.
"Oceňujeme snahu pamiatkového úradu chrániť posledné technické pamiatky hlavného mesta. Vyzývame preto ministra a vedenie sekcie kultúrneho dedičstva, aby nepodľahli tlaku súkromných investorov tak, ako v prípade Cvernovky, Pradiarne Danubius, Tabakovej továrne, Steinu či Smaltovne," podotkol Ďurinda.
Slovenské technické múzeum chce tiež podľa Ďurindu zriadiť Lodné múzeum. "Podobné múzeum na Slovensku nie je a citeľne chýba z pohľadu komplexnosti dokumentácie histórie vedy a techniky a dejín nielen Bratislavy. Podľa nášho názoru sú tieto objekty Zimného prístavu pre Lodné múzeum najvhodnejšie," dodal.
Bratislava mala kedysi fabriku skoro na všetkoČítajte
FOTO: KLUB TECHNICKÝCH PAMIATOK