
Na nádvorí Starej radnice začali inštalovať monumentálny betlehem. Vytvorili ho minulý rok desiati slovenskí rezbári v Záhradnej galérii Alojza Machaja v Plaveckom Štvrtku. Autori vyrezali sochy z lipového a topoľového dreva tak, aby sa celé dielo dalo demontovať, a teda aj preniesť a vystaviť na viacerých miestach. Monumentálny betlehem bude na nádvorí vystavený do 6. januára. FOTO SME – PAVOL MAJER
Prideľovanie obecných bytov bolo vždy citlivou témou vo všetkých mestských častiach. Z Nového Mesta sa nám ozvala čitateľka, ktorá sa od roku 1993 uchádzala o obecný byt. Bytová komisia dospela k záveru, že kritériá nespĺňa. Nakoniec sama po šiestich rokoch, ako ju na úrade zaevidovali, našla voľný byt a napísala starostovi list. Dúfala, že keď byt sama našla, pridelia jej ho. Nestalo sa tak. Ako sa neskôr dozvedela, spomínaný byt dostala starostova sekretárka, ktorá dovtedy bývala v Petržalke. Žiadosť sekretárky o byt na úrade zaevidovali až po liste našej čitateľky. Položila si logickú otázku – kto bol na tom horšie, ona, alebo sekretárka, ktorá pred podaním žiadosti prepísala byt na syna. Stala sa tak vlastne „bezdomovcom“ a splnila jedno z požadovaných kritérií na pridelenie bytu. „Všeobecne záväzné nariadenie o obecných bytoch dovoľuje dávať byty aj zamestancom miestneho úradu,“ hovorí Dušan Jahelka, vedúci oddelenia sociálnych vecí miestneho úradu. „Do roku 1999 sme vyriešili okolo 1200 žiadostí, z toho bolo 60 bytov pre zamestancov úradu, ale aj pre poslancov. Nevidím v tom nič nemorálne, ak v súlade s pravidlami pomôžeme aj našim úradníkom, 60 bytov popri čísle 1200 je zanedbateľný počet.“ Miestny úrad má v súčasnosti okolo 120 zamestancov. V spomínanom prípade sa vraj dve rodiny tlačili v jednom petržalskom byte. Ako ešte Jahelka povedal, nemôžu rozdávať byty každému, kto ich na voľný byt upozorní, pretože to nie je systém.
Poradovník, podľa ktorého sa prideľovali obecné byty v Novom Meste, schvaľovali poslanci, v niektorých mestských častiach je to vecou iba bytovej komisie. Byty pre zamestancov úradu však prideľoval starosta Richard Frimmel, tiež po odsúhlasení poslaneckým zborom.
Dnes si mestská časť nemôže svojho zamestnanca zaviazať bytom. Aj v Novom Meste sa totiž stalo, že pracovníci dostali byt a potom z úradu odišli. „Viem, že je to riziko,“ dodáva Jahelka, „ale niektorí naši zamestnanci naozaj potrebujú pomoc.“
Nové Mesto od roku 1999 obecné byty prideľuje iba sporadicky, ak sa uvoľnia po súdnom konaní.
INGRID DROZDÍKOVÁ