Vďaka tomu by mal byť Slovanský ostrov, ktorý rameno obteká, opäť po väčšinu roka skutočným riečnym ostrovom.
BRATISLAVA. Lužný les v hlavnom meste dostane onedlho životodarnú injekciu v podobe sprietočnenia Devínskeho ramena. Práce by sa mohli začať už na prelome rokov 2014 a 2015.
Revitalizačnú akciu pripravuje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Úprava ramena sa zrealizuje v rámci projektu financovaného Európskou komisiou z programu LIFE+.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Dunajské rameno stratilo svoj prirodzený charakter v 70. rokoch minulého storočia, keď na vtoku aj výtoku vybudovali vodohospodári 28 metrov dlhé brehové opevnenie. To teraz odstránia. Na vtoku by sa malo rameno navyše prehĺbiť o dva metre.
Vďaka týmto opatreniam by mal byť Slovanský ostrov, ktorý rameno obteká, opäť po väčšinu roka skutočným riečnym ostrovom. Teraz je v Devínskom ramene voda iba pri vyšších stavoch Dunaja. Cieľom je pomôcť biotopu lužného lesa, vysvetlila členka BROZu Michaela Bartíková.
Projektová dokumentácia potrebná na sprietočnenie je už hotová. Ochranárske združenie chce podľa Bartíkovej získať v októbri posledné potrebné stavebné povolenia. Samotné práce by podľa ochranárov mali trvať dva mesiace. Investičný náklad je v tomto prípade 150.000 eur.
V roku 2012 bolo sprietočnené Medveďovské rameno a v tomto roku sa podarilo úplne odstrániť bariéry aj na jednom z najmohutnejších ramien na Dunaji - Veľkolélskom ramene. Po Devínskom by malo byť v samotnej Bratislave sprietočnené aj Karloveské rameno a neskôr aj Starohájske rameno.
Obnove vodného režimu dunajských ramien bol venovaný aj minulotýždňový seminár, ktorý BROZ zorganizovalo vo Vodárenskom múzeu v Bratislave. Okrem členov BROZu tu o plánovaných prácach na Devínskom a Karloveskom ramene hovorila Katarína Holubová z Výskumného ústavu vodného hospodárstva.